Gündem

ABD’deki enflasyon rakamları piyasaların yakın takibinde

Piyasa Gündemi

Küresel çapta enflasyonist ortam ile merkez bankalarının izleyeceği sıkılaşma politikası ve büyümeye ilişkin aşağı yönlü riskler son dönemde risk iştahı ve piyasalar üzerinde baskı oluşturuyor. Çin’de azalan vakalara bağlı olarak risk iştahı dün itibariyle bir miktar güç kazanırken, ana risk başlıkları gündemdeki yerini ve önemini korumaya devam ediyor. Çin’de enflasyon rakamı beklentileri aşarken, bugün ABD’de açıklanacak TÜFE verisi piyasaların takibinde yer alacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    11:00 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – TÜFE/Çekirdek TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Ana risk başlıklarının etkisiyle son günlerde hisse piyasalarında sert düşüşler yaşanırken, dün itibariyle toparlanma çabası öne çıkıyor. Ancak küresel hisse piyasalarında satışlar sert gerçekleşirken, tepki alımları ise satışlara kıyasla zayıf kalıyor. BIST-100 Endeksi dün günü %0,99 oranında değer kazanımıyla 2.490,17 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında Çin öncülüğünde genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 15,24 – 15,25 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 15,34’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi yurtdışındaki tüm olumsuzluklara ve teknik göstergelerde oluşan negatif görünüme karşın dün güçlü kalmayı başardı. Hatırlanacak olursa dünkü yorumumuzda 2.454 trend desteğimiz konumunda olduğunu ve bu seviye üzerinde yukarı yönlü pozisyonların korunabileceğini ifade etmiştik. Bugün referans olarak izlediğimiz bu trend 2.467’de bulunuyor. Yurtdışındaki negatif görünüme ve teknik göstergelerdeki yorulmalara karşın endeks özelinde önemli bir trend ya da destek kırılmadığı sürece aşağı yönlü pozisyon alımlarının riskli olacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte bir trend kırılımında aşağı yönlü hareketlerin hızlanma riskini de göz ardı etmiyoruz. 2.500 üzerinde ise endekste daha önceki tarihi zirvenin bulunduğu 2562 izleyeceğimiz ilk direnç olacaktır.  

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -