Gündem

ABD’deki tarım dışı istihdam verisi

Piyasa Gündemi

İngiltere Merkez Bankası faiz artışına giderken, ılımlı sıkılaşmanın devam edeceği mesajını verdi. ECB dünkü toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ancak ECB Başkanı Lagarde daha önceki mesajlarında enflasyonu geçici olarak nitelendirirken, dünkü açıklamasında enflasyon tarafındaki risklerin yukarı yönlü olduğunu ve bu konuda ortak endişe taşıdıklarını ifade etti. ABD’de zayıf gelen veriler ve şahinleşen ECB sonrasında risk iştahı baskı altında kaldı. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    16:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Önem: Yüksek
•    16:30 ABD – İşsizlik Oranı Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’de zayıf gelen veriler ile ECB Başkanı Lagarde’ın enflasyon konusunda şahinleşen açıklamaları risk iştahı ve hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturdu. Dün sert satışların gündeme geldiği hisse piyasalarında bu sabah Amazon’un güçlü bilançosunun etkisiyle toparlanma çabası etkili oluyor. BIST-100 Endeksi dün günü %2,21 oranında kayıpla 1.957,90 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sert düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah alıcılı bir görünüm ortaya koyuyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,53 – 13,55 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 13,57’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün günün büyük bir bölümünde zayıf bir görünüm sergileyen BIST 100’de günün son bölümünde yurtdışındaki negatif görünümün de etkisi ile satışlar sertleşti. Son günlerde yukarı yönlü başlangıçların ardından gelen satışlar teknik göstergelerde zayıflığa neden olurken dünkü satışlarla birlikte izlediğimiz ilk güçlü destek olan 1.965 seviyesinin de altına sarkılması satışların devam edebileceğini işaret etti. Endeks aralık ayında başlayan yükselen trendin bulunduğu 1.930 civarının da altına sarkacak olursa satışlar yeni bir ivme kazanabilir. Bu durumda 1.880 ve devamında 1.830 test edilmek istenebilir. Endekste oluşan son düşüş trendinin bulunduğu 2.020 civarı geçilemediği sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak ve bu yükselişleri satış fırsatı olarak kullanmak gerektiğini düşünüyoruz. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -