Gündem

APEC Ticaret Bakanları Toplantısı sona erdi

APEC Ticaret Bakanları Toplantısı dün Tayland’ın başkenti Bangkok’ta sona erdi. Toplantıda ana gündem maddeleri arasında Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi’nin kurulmasının hızlandırılması, çok taraflı ticaretin gelişmesi ve salgına karşı ekonomik toparlanma yer aldı.

Toplantıya Çin, ABD, Japonya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve Rusya dahil olmak üzere APEC üye ülkelerinin ticaret bakanları ve temsilcileri katıldı. Bu toplantı, iki yıldır çevrimiçi olarak düzenlendikten sonra ilk kez çevrimdışı olarak yapıldı.

Çin Ticaret Bakanı Wang Shouwen toplantıda yaptığı konuşmada Çin’in küresel ve bölgesel ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesine sürekli itici güç sunacağını ve ülkenin dışa açık kapısını daha da açacaklarını vurguladı.

Çin’in Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi’nin kapsamlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi için kararlılıkla çaba gösterdiğine işaret eden bakan, RCEP anlaşmasını üst düzey kalitede yürüttüğünü hatırlattı. Bakan, ASEAN üyeleriyle beraber Çin-ASEAN Serbest Bölgesi’nin 3.0 versiyonunu kurarken Trans-Pasifik Ortaklığı İçin Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma ve Dijital Ekonomik Ortaklık Anlaşması’na katılmaya çalışarak dünya ekonomisi ve bölgesel ekonominin istikrarlı bir şekilde büyümesi için sürekli itici güç sağlayacaklarını dile getirdi.

Bakan, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’nün (WTO) ana rol oynadığı çok taraflı ticaret sistemini kararlılıkla desteklediğini belirtti. Küresel sektör zinciri ve tedarik zincirinin güvenliğini koruyacaklarına dikkat çeken bakan, gelişimde kazanılan verimliliğin farklı ülkelere daha iyi bir şekilde hizmet vermesi için çalışacaklarını kaydetti.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -