Gündem

Asya borsaları pozitif seyretti

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 TRY İmalat PMI (Oca)   52,1
11:50 EUR Fransa İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 55,5 55,5
11:55 EUR Almanya İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 60,5 60,5
12:00 EUR İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 59 59
12:30 GBP İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 56,9 56,9
16:30 CAD Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) (Aylık) (Kas) 0,30% 0,80%
17:45 USD İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 55 57,7
18:00 USD ISM İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 57,5 58,8
18:00 USD İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) (Ara) 10,300M 10,562M

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları pozitif seyretti”

Asya borsaları Şubat ayının ilk işlem gününe pozitif başladı. Teknoloji hisselerindeki yükselişler endekslere liderlik ederken, söz konusu yükseliş 0,4% civarında oluştu. Hong Kong endeksi ise 1% üzerinde yükseliş sağladı.

ABD vadelileri ise negatif bölgede seyrediyor. Daha derin olan kayıplar sabah saatlerinde doğru kademeli şekilde azaldı. Üç büyük endeks yaklaşık 0,25% değer kaybı yaşamış durumda. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,794%’ü görmesinin ardından sabah saatlerinde 1,773% bölgesinde yoğunlaştı. Dolar endeksi dün gerçekleştirdiği düşüş ardından sınırlı da olsa kayıplarını sürdürdü.

 “Avustralya Merkez Bankası faizi değiştirmedi”

Avustralya Merkez Bankası faiz oranında değişiklik yapmazken, varlık alım programını sonlandırdı. Varlık alımlarını sonlandırmanın faiz artırımı anlamına gelmeyeceğini belirten Banka’nın Başkanı Lowe, bu açıdan sürpriz yaparak Avustralya Dolarında sınırlı da olsa kayıplar yaşanmasına yol açtı.

“Fed yetkililerinin açıklamaları takip edildi”

San Francisco Fed Başkanı Daly, yıl sonuna kadar kaç kez faiz artırılması gerektiği konusunda daha esnek olmaları gerektiğini belirtti. Daly’nin bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunmuyor.

Kansas Fed Başkanı Esther George bilançonun daraltılmasının faiz artırımlarına destek sağlayacağını, ancak bunun kademeli şekilde yapılması gerektiğini savundu. George’un bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunuyor.

Atlanta Fed Başkanı Bostic, hafta başında manşetlerde yer alan 50 baz puanlık faiz artırım iddialarının yoğun şekilde tartışılması ardından tekrar açıklama yaptı. Bostic bu yıl toplam 3 faiz artırımı senaryosunu beklediğini belirtti. Bostic’in bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunmuyor.

Richmond Fed Başkanı Barken ise para politikasının normalleşme hızının enflasyonun seyrine bağlı olduğunu belirtti. Barken’in bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunmuyor.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Fed yetkililerinden ılımlı mesajlar ne anlama geliyor?”

Mart ayında faiz artırımına hazırlanan Fed üyelerinin dün yaptığı açıklamalar, enflasyonla mücadele edilirken ekonominin zarar görmemesini sağlamayı da öncelik olarak gördüklerini gösterdi. Ilımlı politika izlenmesi yönündeki açıklamaların çoğu bu yıl toplantılarda oy hakkı bulunmayan üyelerden geldiği için piyasaları tam anlamıyla ikna etmiş değil. Ancak piyasalar bugüne biraz daha sakin başladı. 

“İmalat aktiviteleri izlenecek”

Bugün Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de Ocak ayına ilişkin imalat PMI verileri takip edilecek. Birçok büyük ekonomide imalat aktivitesinin genişlemeye devam etmesi beklenirken, öncü verilere göre de büyük değişiklikler beklenmiyor. Endeks için beklenti 57,5 puan.

JOLTS’un açıklayacağı veride ise Aralık ayında oluşan iş imkanlarının 10,3 milyon düzeyinde oluştuğu öngörülüyor. Kasım ayında bu rakam 10,562 milyon olmuştu.

“ABD veri akışı yoğunlaşıyor”

ABD’de bugün ile birlikte veri akışı önem kazanıyor. ISM İmalat PMI ve JOLTS İş İmkanları verileri bugün RSİ 18:00’da açıklanacak. ISM’in açıklayacağı veride imalat aktivitesinin Ocak ayında bir önceki aya göre daha az genişlemiş olması bekleniyor. Ancak genişleme ivmesinin korunacağı öngörülüyor.

“Enflasyon Gölgesinde Yurtiçi Varlık Beklentileri”

Yeni bir aya başlarken makro-ekonomik gelişmelerin varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceği bir hafta izleyebiliriz. Yurtiçi tarafta Enflasyon ana odak noktamız iken global tarafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) gibi Fed sonrasında en etkili merkez bankalarının kararları, başkanlarının (Lagarde ve Bailey) konuşmaları ile ABD Tarım Dışı İstihdam verileri sonuçlarına ulaşacağız. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu