Gündem

Big MAC değil Big TECH

Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester yaptığı açıklamada, 50 baz puanlık bir faiz artışıyla başlamak için zorlayıcı bir durum görmediğini ve Mart ayından sonra gelecekteki faiz artışlarının enflasyonun gücüne ve enflasyonun ne kadar ılımlı ya da kalıcı olduğuna bağlı olacağını belirtmesi ile 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisinin gerilemesine öncü olunca küresel piyasalarda da istikrara yardımcı oldu ve büyüme hisse senetlerine olan talebi arttı. ABD’nin 10 yıllık gösterge tahvillerinin getirileri, Salı günü 27 ayın en yüksek seviyesi olan %1.970’in hemen altında ve Asya’da %1.9354 seviyelerinden işlem görmekte. Wall Street, yükselen faiz oranlarındaki duraklama sayesinde megacap büyüme hisse senetlerinin güçlenmesi ve iyimser kazanç raporların da ( S&P 500’de bugüne kadar kazanç bildiren 316 şirketin %78’i analist beklentilerinin üzerinde rapor verdi) yatırımcılar tarafından satın alınmasıyla keskin bir yükseliş gösterdi.Düne kadar satış baskısının kaynağında olan tech hisseleri Meta Platforms , Nvidia ve Microsoft hisselerine gelen alımlar endekslerin bugün açıklancak enflasyon raporu öncesinde şahlanmasına neden oldu. MSCI’nin Dünya Endeksi bir dizi iyimser kazanç ve Batı ile Rusya arasındaki Ukrayna üzerindeki gerilimin hafifleyebileceğine işaret eden birkaç olumlu manşetten sonra, Ocak ayındaki yaraların ardından bu hafta yaklaşık %2 artmış durumda. MSCI Türkiye endeksinden değişiklik olmadı. Asya borsalarına baktığımızda ise Çin endekslerde yön negatif, Hong Kong Borsası ise pozitif, Japonya’da Nikkei pozitif, Topix endeksi ise dalgalı ve Avustralya borsası yataya yakın seyirdeler. Yatırımcılar, küresel piyasalara hızlı bir şekilde ham petrol arzı sağlayabilecek ABD-İran nükleer müzakerelerinin sonucunu beklerken, bir önceki veride ABD ham petrol stoklarında beklenmedik bir düşüşle toparlanmasının ardından, petrol fiyatları Perşembe hafif eksi de , Brent ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 07.12 itibariyle 91,45$’a inerken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü de 89,74$’dan işlem görmekte. Avrupa ve Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimlere ve dünyanın büyük bölgelerinde normal seyahat devam ederken küresel olarak talebin artması Ham fiyatlarının yakın gelecekte 100 dolarlık seviyeye ulaşmasını destekleyecek katalizör olarak durmakta. Ancak yatırımcılar, bu hafta yeniden başlayan ABD-İran nükleer müzakerelerinin sonucunu yakından izliyor ki bir anlaşma, ABD’nin İran petrolüne yönelik yaptırımlarını kaldırabilir ve küresel arz sıkılığını azaltabilir. Geçen hafta beklenmedik şekilde güçlü bir istihdam raporu ve kazançlar FED’in daha agresif bir hamle yapacağına dair endişeleri artırmıştı. Bugün açıklanacak olan enflasyon verisinin Ocak ayında aylık %0,5 ve yıl için %7,3’lük bir artış bekleniyor ve ancak beklenenden yüksek rakamlar daha agresif faiz artışlarına işaret edebilir.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu öncesinde yön bulmakta zorlandı.

ABD’de önceki ay yıllık enflasyon yüzde 7 olarak kaydedilmiş ve Haziran 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı. 39 yılın zirvesine çıkan enflasyon verisi Fed’in agresif sıkılaşma beklentilerini desteklemişti.

Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası 13 milyar 400 milyon TL’lik sermaye artırımı kararları aldıklarını, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası ise 1 milyar 500 milyon TL tutarında sermaye benzeri kredi sağlaması hususunda girişimde bulunma kararı aldıklarını açıkladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), “Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesapları”na ilişkin büyüklükleri periyodik yayınlarında açıklamaya başlayacak. BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu bilgiler 14 Şubat 2022 tarihinden itibaren paylaşılacak.

Yurt içinde işgücü istatistiklerinin takip edileceği yeni günde, yurt dışında piyasaların merakla beklediği ABD enflasyon rakamları izlenecek.

Avrupa Birliği (AB) Rusya’nın Brüksel Büyükelçiliği’ne teslim ettiği bir mektupla Rusya’yı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde ‘Avrupa’da güvenliği güçlendirme yollarını’ konuşmaya davet etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna sınırındaki gerilimin azalması için Batılı ülkelere ve NATO’ya şartlarını açıkladı. Zaharova, Ukrayna’ya yapılan silah sevkiyatlarına ve NATO ülkelerinin ortak tatbikatları son verilmesi gerektiğini ifade ederek, Batılı askeri danışman ve eğitmenlerin Ukrayna’dan çekilmelerini istedi.

Boston Fed’in yeni başkanı Michigan Üniversitesi’nde görev yapmakta olan Susan Collins oldu. Collins, bir bölgesel Fed’e başkan seçilen ilk siyahi kadın oldu.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese, sosyal harcama ve iklim paketi konusunda Kongre ile bir anlaşmaya varılacağından umutlu olduğunu söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in Mart ayında yapılacak FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artırımına gitmesini zorlayıcı bir neden bulunmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enerji fiyatlarındaki artışın enflasyon bekeişlerini ECB’nin yüzde 2 hedefinin üzerine itmesi halinde Banka’nın faiz artırması gerekebileceğini söyledi.

Irak Elektrik Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Adil Kerim, ülkede kronikleşen elektrik kesintileri sorununa çözüm için yakında Türkiye’den 500 megavat elektrik alacaklarını söyledi.-BloombergHT

ABD Başkanı Joe Biden, ülkedeki elektrik şirketlerinin temsilcileriyle yaptığı görüşmede, yenilenebilir enerji konusundaki çalışmaların ekonomi planının en önemli parçalarından biri olduğuna ve hane halklarının enerji faturalarının düşürülmesinde yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’yı olası işgaline ilişkin endişeler enerji kaynakları üzerinde baskı oluştururken, Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranı kritik seviyenin altına düştü.-Bloomberg

Hindistan Merkez Bankası(RBI), gösterge faiz oranını değiştirmedi. Piyasa beklentisi de faizin değişmeyeceği yönündeydi

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -