Gündem

BİST100 endeksi

Yurtiçi tarafta enflasyon verisi açıklandı. Enflasyon aylık bazda %11,1, yıllık bazda ise %48,7 olarak açıklanırken, enflasyon verisi son 20 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti. Enerji fiyatlarındaki yükseliş enflasyonu yukarı yönlü tetikledi.

Euro Bölgesi tarafında da son yılların en yüksek enflasyonu açıklanırken, bölgede enflasyon %5,1’e yükseldi. ECB Başkanı Lagarde, geçtiğimiz gün açıklanan faiz kararı ardından yüksek enflasyon verisi ile faiz artırımı sinyallerini uzun zaman sonra ilk kez verirken, 2021 yılındaki geçici enflasyon mottosundan vazgeçerek yüksek enflasyonun beklendiğinden uzun sürebileceğine dikkat çekti. Lagarde’nin konuşmasının beklenenden daha şahin olması, piyasalarda tedirginlik yarattı. Gelişmiş ülkelerde faiz artırımı sinyalini ilk verenlerden olan İngiltere, üst üste 2. ayda da sıkılaşmaya giderek faiz artırdı. 2014 yılından sonra İngiltere Merkez Bankası ilk kez üst üste iki faiz artışına gitti.

Bu hafta ise Almanya ve ABD tarafından enflasyon verisi açıklanacak. ABD tarafındaki veri yakından takip edilecekken, beklentiler enflasyonun %7,2 gelmesi yönünde. Fed, faiz kararı ardından yüksek enflasyon ve omicron varyantı kaynaklı gelişmeler ile faiz artırımını hızlandıracağının sinyallerini vererek Mart ayını işaret etti. Navlun fiyatlarındaki hareketlilik, tedarik sıkıntısı, enerji ve gıda fiyatlarındaki artış ile ABD’de son 40 yılın en yükseği olarak açıklanmıştı.

BİST100 endeksi tarafına bakıldığında geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Amazon’un bilançosunun iyi gelmesi sonrasında ABD piyasalarının da etkisi ile güne pozitif başladı. Endekste düşük hacim dikkat çekerken,  kar realizasyonları ile BİST100 endeksi Cuma gününü negatif seyirde tamamladı.

ABD’de tarım dışı istihdam Ocak ayında 467.000 ile beklentilerin çok üzerinde artış kaydetti. İşsizlik oranı %4’e yükseldi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -