Gündem

BİST100 endeksi

Perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesi küresel piyasalarda yön arayışı sürüyor. Enflasyon verisi öncesi 10 yıllık tahviller sakin bir seyir izleniyor. Fakat gelişmekte olan ülke paralarında dolar kaynaklı baskı devam ediyor.

BİST100 endeksi Pazartesi günü bankacılık sektörü payları önderliğinde yurtdışı piyasalardan pozitif ayrışmıştı. Türkiye’de normalleşme adımlarının başlamasıyla havacılık ve bankacılık sektörlerindeki pozitiflik devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gaz rezervi hakkında yaptığı açıklamalar sonrası enerji sektörü paylarının baskılandığı görülüyor.

Dün ise endeks küresel piyasalara paralel olarak güne %0,03 oranında yükselişle 1.447 seviyesinden başlangıç yaptı. Volatilitenin yüksek olmadığı ilk yarıyı endeks yatay seviyede geçirdi. Yurtiçi piyasalarda haber ver veri akışının yoğun olmadığı işlem gününde bankacılık sektörüne gelen alımlar ile endeks günü %0,04 oranında yükselişle 1.447 seviyesinden tamamladı. Finansal kiralama faktöring  sektörü payları %1,74 oranında değer kazanırken, spor sektörü payları %1,71 oranında değer kaybetti.

Euro Bölgesi öncü büyüme verileri açıklandı. 19 üyeli Euro Bölgesi ekonomisi yılın ilk çeyreğinde aylık %0,3, yıllık %1,3 ile önceki tahminlerin altında daraldı. Euro Bölgesi’nin ilk çeyrek büyümesi % 0,6 daralmadan %0,3 daralmaya, yıllık bazda da %1,8’den %1,3 daralmaya revize edildi. Yukarı yönlü revizyonda İtalya’nın daha iyi gelen dataların etkili olduğu gözlemlendi.

Dünya Bankası, küresel ekonominin bu yıl %5,6, 2022’de %4,3 ve 2023’te %3,1 büyüyeceği tahmininde bulundu. Dünya Bankası, Türkiye için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini ise % 5,0 ve 2022, 2023 tahminlerini %4,5 olarak sürdürdü .

ABD’de ticaret açığı ekonomideki toparlanma ve ihracatın artmasıyla Nisan’da bu yıl ilk kez daraldı. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre dış ticaret açığı %8,20 düşüşle 68,9 milyar dolar oldu. 

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu