Gündem

BİST100 endeksi

Omicron varyantı endişeleri artarak devam ediyor. Son olarak Çin’in Guangzhou ve T ianjin şehirlerinde çıkan omicron varyantlı vakalar sonrası dün Asya piyasaları günü negatif tamamladı. Avusturya, Almanya ve İngiltere’nin tedbirleri sıkılaştırması sonrasında New York’ta maske takma zorunluluğu gelmesi ile varyant kaynaklı haberler panik havası arttı. Piyasalar omicron varyantına dair bilim insanlarından yapılacak açıklamalara odaklandı.

Küresel piyasalar bugünkü Fed Faiz Kararına odaklandı. Fed Başkanı Powell’ın taperinge ilişkin açıklamaları önemli olacak. Piyaslar, geçici enflasyon söylemini bir kenara bırakan Powell’ın bugün varlık alım azaltımını hızlandıracağı (15 milyar dolardan 30 milyar dolara ) ve  faiz artırımının 2022 yılı ilk çeyreğinde olabileceğine dair mesajlar arayacak. Açıklamaların bu beklentiler doğrultusunda gelmesi durumunda piyasada önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Çünkü bu beklentilerin fiyatlandığını düşünüyoruz.

BİST100 endeksi rekorlar serisi dün de devam etti. Endeksteki yükseliş dün bankacılık sektörü payları önderliğinde gerçekleşti. Endeks 2.152 seviyesini test ederken, gözler 16 Aralık’taki PPK’ya çevrildi.

Dolar / TL ise geçtiğimiz işlem günü 14,00 seviyesinin üstünde seyretti. Pazartesi günü 14,60 seviyesinin üstüne çıkan kur sonrasında, TCMB sağlıksız piyasa koşulları nedeniyle kur tarafına satım yönünde 2 haftada 4. kez müdahale etti. Müdahale ardından 13,80’li seviyelere kadar geri çekilen Dolar / TL sonrasında 14,20’li seviyelerde dengelendi. TCMB’nin 2,5 milyar dolarlık yaptığı piyasa müdahalesi son 2 haftada yapılan en yüksek müdahaleydi. Kur tarafında gözler TCMB’nin faiz kararına odaklanacak. Faiz indirimi algısı ile kur tarafında yukarı yönlü seyrin devam ettiğini görüyoruz. Dolar / TL güne 14,39 seviyesinden başlıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu