Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde ralli dün de devam etti. Endeks geçtiğimiz gün yüksek volatiliteden işlem gördü. 2.145 – 2.195 arasında işlem gören endeks açılışta tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Ardından bankacılık sektörü paylarına gelen satışla negatife yönelen endeks, bankacılık sektörünün yataylaşıp, sanayi sektörüne gelen alımlarla günü yeni rekorla tamamladı. Endekste yeni kapanış ve gün içi rekorlar bir kez daha kırıldı.
Eylül ayından beri süregelen Dolar / TL’deki yükseliş bugünkü PPK öncesi de devam ediyor. Eylül ayında 100 baz puan, Ekim ayında 200 baz puan ve Kasım ayında 100 baz puan olmak üzere toplamda 400 baz puana ulaşan faiz indirimleri sonrasında piyasalar, bugün yapılacak PPK’da 100 baz puan indirim bekliyor. Dolar / TL, dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,81’i test etti. Kur tarafındaki sert yükseliş, enflasyonun artması ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yabancı analistlerle yaptığı toplantıda Aralık ayında indirim düşünülmediği haberleri sonrasında bugün faizin %15 ile sabit kalacağını düşünüyoruz. Dolar/TL’nin Merkez Bankası’nın Pazartesi günü son müdahale ettiği seviye olan 14,64 seviyesinin geçilmiş olması, Salı ve Çarşamba piyasaya müdahale etmemiş olması, politika faizinin piyasa beklentilerinin aksine sabit bırakılabileceği ihtimalini kuvvetlendirdiğini düşünüyoruz.
İngiltere’de enflasyon verisi açıklandı. Kasım ayında enflasyon yıllık bazda %5,1 olarak açıklandı. Eylül 2011’den bu yana kayda geçen en yüksek enflasyon oldu. Ekim ayındaki enflasyon oranı %4,2’ydi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu