Gündem

BMGK, Ukrayna’daki biyoloji laboratuvarları için toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün Ukrayna’daki biyoloji laboratuvarlarının güvenliğinin araştırılması konulu acil bir toplantı düzenledi.

BM’nin New York’taki genel merkezinde düzenlenen acil toplantı basına açık gerçekleşti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, toplantıda ABD’nin Ukrayna’da biyolojik testler yaptığını doğrulayabilecek birçok kanıt toplandığını açıkladı.

Rus temsilci, Doğu Avrupa ve Rusya’nın sınır bölgelerinde ABD Savunma Bakanlığı’nın katılımıyla yürütülen biyolojik deneylerin, hem Rusya’nın hem de bütün dünyanın güvenliğine karşı tehdit oluşturduğunu dile getirdi. 

ABD’nin Ukrayna’daki nehirlerden patojen örnekleri toplama amacından şüphelendiklerine işaret eden temsilci, ABD hakkında Biyolojik Silahların Yasaklanması Antlaşması doğrultusunda, insan vücudu üzerinde gizli deneyler yürütme, patojen ve serum ihracatı gibi suçlamalarla soruşturma başlatılmasını isteyeceklerini belirtti.

Çin’in BM Temsilci Yardımcısı Dai Bing, biyolojik ve kimyasal silahlar dâhil olmak üzere tüm kitle imha silahlarının yasaklanması ve yok edilmesini desteklediklerini yineledi. Herhangi bir ülkenin herhangi bir koşulda biyolojik ve kimyasal silahları araştırma, depolama ve kullanma gibi girişimlerde bulunmasına karşı çıktıklarına dikkat çeken Dai, elinde söz konusu silahların bulunduran ülkeleri bu silahları en kısa süre içinde imha etmeye çağırdı.

Dai, ilgili tarafların sorumlu bir tavırla açıklama yaparak uluslararası toplumun şüphelerini gidermesini istediklerinin altını çizdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -