Gündem

Dünya Hipertansiyon Gününde tansiyon ve nabız ölçümü yapılacak

Kardiyovasküler Akademi Derneği’nin AstraZeneca Türkiye ve OMRON Healthcare’in koşulsuz desteği ile hayata geçirdiği “HayATIMın HIZI Kontrolümde” projesi kapsamında, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü Ankara’da Armada AVM otoparkında ve İstanbul’da Beşiktaş Barbaros Anıtı Meydanı’nda kurulacak sağlık çadırlarında uzman doktorlar, ziyaretçileri tansiyon ve nabız ölçümlerini yaparak konuyla ilgili bilgilendirecek.

Kardiyovasküler Akademi Derneği, dünyada önlenebilir ölümlerin en önemli sebebi olan hipertansiyon konusunda farkındalık sağlamak ve son yıllarda ön plana çıkan hipertansiyon hastalarında yüksek kalp atım hızının, kalp hastalığına bağlı ölüm riskini artırdığı bilgisinin önemini vurgulamak amacıyla AstraZeneca Türkiye ve OMRON Healthcare’in koşulsuz destekleriyle “HayATIMın HIZI Kontrolümde” projesini hayata geçirdi.
 
Proje kapsamında 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü’nde Ankara ve İstanbul’da kurulacak sağlık çadırlarında sağlık çalışanları, ziyaretçilerin nabız ve kan basıncı ölçümlerini yapacak ve ölçüm sonuçlarına göre ziyaretçileri bilgilendirecek.
 
Ziyaretçiler, “HayATIMın HIZI Kontrolümde” projesi kapsamında 17 Mayıs 2022 Salı günü 09.00-19.00 saatleri arasında Ankara’da Armada AVM otoparkında, İstanbul’da ise Beşiktaş Barbaros Anıtı Meydanı’nda (Üsküdar motor iskelesi civarı) kurulacak sağlık çadırlarında sunulacak bu hizmetten ücretsiz bir şekilde faydalanabilecek.
 
Dünyada 1,28 milyar hipertansiyon hastası var 3
Kan basıncının normal değerlerden yüksek olması olarak bilinen hipertansiyon (HT), Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre erken ölümün ve önlenebilir ölümün en önemli nedenlerinden birisi.1 Yetişkinlerde hipertansiyonun görülme sıklığı, yüzde 30 – 45 civarında. 2015 yılı verilerine göre, her 4 erkekten biri ve her 5 kadından biri hipertansiyon hastası.2 Ayrıca hipertansiyon, ilerleyen yaşla birlikte daha yaygın hale geliyor. 60 yaş üstü kişilerde görülme sıklığı yüzde 60’ın üzerine çıkabiliyor. Hipertansiyon tüm dünya genelinde sosyoekonomik göstergelerden bağımsız olarak yaygın ve benzer bir şekilde görülüyor.  Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre, hipertansiyonu olan yetişkinlerin yarısından azı (%42) teşhis ve tedavi görmektedir. Hipertansiyon nedeniyle ilaç kullananların bile sadece yüzde 21’i tam bir tedavi alabiliyor. Maalesef hipertansiyonu olan yetişkinlerin tahminen yüzde 46’sı da bu duruma sahip olduklarının farkında bile değiller.3
 
Türkiye’de hipertansiyon kadınlarda daha çok görülüyor
Türkiye’deki veriler dünya geneli ile benzer olsa da konu ile ilgili ülkemizde yapılan önemli çalışmalardan biri olan TEKHARF çalışmasına göre tüm yaş gruplarında kadınlarda kan basıncı erkeklerden daha yüksek. Ayrıca 2018 – 2019 verilerine bakıldığında hipertansiyon kaynaklı ölümlerin kadınlarda daha fazla olduğu görülüyor.4 Bunun yanında farkındalık oranlarına bakıldığı zaman kadınların yaklaşık yüzde 60’ının, erkeklerin ise yaklaşık yüzde 40’ının hastalığının farkında olduğu ortaya çıkıyor. Diğer bir açıdan değerlendirildiğinde hipertansiyonu olan kişilerin ortalama yarısı hastalığın farkında değil.5
 
“Hipertansiyon önemli bir ölüm nedenidir”
Kardiyovasküler Akademi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Kozan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021 verilerine göre tüm dünyada 7,5 milyon kişinin hipertansiyon nedeni ile hayatını kaybettiğini söyleyerek bu rakamın tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 12’sine1 karşılık geldiğine dikkat çekti. Kozan açıklamasının devamında, “T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ise ülkemizde her dört ölümden birinin nedeni hipertansiyon. Artan kan basıncı, kalp krizine yol açan kalp damar hastalıkları, felç ve beyin kanaması için önemli bir risk faktörü olarak öne çıkıyor. Bunun yanında son yıllarda yapılan çalışmalarda, hipertansiyonu olan hastalarda yüksek kalp atım hızının kalp nedenli ölüm riskini belirgin şekilde artırdığı da gözlemlendi. Bu nedenle, hipertansiyonu erken tanımak, uygun tedavi etmek ve bu hastaların kalp atım sayılarını takip etmek ölüm riskini azaltmak için oldukça önem taşıyor.6 ‘HayATIMın HIZI Kontrolümde’ projesi kapsamında kuracağımız çadırları ziyaret edenler uzman doktorlar tarafından tansiyon ve nabız ölçümleri yapılarak konuyla ilgili bilgilendirilecek ve hipertansiyon hastası olduklarını öğrenmeleri durumunda erkenden gerekli önlemleri alma imkanını bulacak. Halkımız bu proje sayesinde hipertansiyon konusunda önemli bir farkındalık da kazanmış olacak.” dedi.
 
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -