Gündem

Ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler önemini koruyor

Piyasa Gündemi

Yurt içinde GSYH rakamı yılın ikinci çeyreğinde beklentiler paralelinde %21,7 oranında büyüme kaydederken, yıl sonu büyüme tahminlerinde yukarı yönlü revizyonlar ön plana çıktı. Küresel çapta imalat PMI rakamları takip edilirken, son dönemde açıklanan ekonomik veriler üzerinde Delta varyantının etkisi hissedilmeye devam ediyor. Merkez bankalarının izleyeceği yol haritası ve ekonomik veriler risk iştahı üzerinde belirleyici olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – ÜFE Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın endişeleri ve enflasyonist baskılar risk unsurları olarak gündemdeki yerini korurken, hisse piyasalarında dalgalı bir görünüm etkili oluyor. Ekonomik veriler ve salgın kaynaklı gelişmeler piyasaların yakın takibinde yer alacaktır. Gün içerisinde dalgalı bir seyrin izlendiği BIST-100 Endeksi günü %0,14’lük yükselişle 1.474,13 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,29 – 8,31 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 8,29’lu seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün dalgalı ve kararsız bir görünüm etkili olduğu BIST-100 Endeksi 1.470 seviyesi üzerindeki tutunmasını sürdürse de alım iştahındaki zayıflama dikkat çekti. Kısa vadede 1.470 üzerindeki kapanışların önemini korurken, risk iştahının endeksi desteklemeye devam etmesi halinde 1.490 – 1.510 ve 1.550 seviyeleri direnç olarak takip edilecektir. Bununla birlikte bugüne kadar önemli bir direnç olarak izlediğimiz ancak aşılmasıyla birlikte destek konuma geçen 1.465 – 1.470 bölgesi altına sarkılacak olursa 200 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 1.435 seviyesi destek olarak önem kazanacaktır. 200 günlük ortalama altında teknik görünümde zayıflamanın yaşanacağı endekste geri dönüşte %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.419 ile 1.400 seviyeleri destek olarak izlenebilir.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu