Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz? 

Yılın ilk Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde Asya piyasalarında satış ağırlıklı karışık bir seyir görmekteyiz. Bu sabah Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’de sınırlı satışlar etkili olurken Çin ana karar endeksleri bir miktar yükseldi. ABD endeksleri haftaya volatil bir seyirle başlamasının ardından dün düşüşle kapatırken teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi %2,3 ile en sert düşen endeks oldu. ABD endeks vadelileri bugün pozitif bir başlangıcı işaret etmektedir. Fed tarafında piyasa, faiz artırımlara ne zaman başlanacağına, büyüklüğü ve sıklığı gibi detaylara ilişkin daha net sinyaller için toplantı özeti ve Başkan Powell’ın basın toplantısını takip edecek. Ocak toplantısında para politikasında herhangi bir değişiklik beklenmemekle birlikte Aralık projeksiyonlarındaki belirgin şahinleşmenin ardından Powell, Mart’ta beklenen hamleler için piyasayı hazırlayabilir. Mevcut beklenti Fed’in sıfıra yakın seyreden politika faizini mart toplantısında 25bp artırarak Mart 2020’den beri ilk kez değiştireceği yönünde. Ayrıca, pandemi destek programının bitirilmesi ve bilançonun daraltılmaya başlanmasına ilişkin zamanlama piyasanın odaklanacağı diğer unsurlar olacaktır. Hisse senedi piyasalarında Fed toplantısı ve Rusya-Ukrayna krizinden kaynaklı küresel çalkantının yurt içine yansıması devam edebilir. Bu bağlamda Fed’in para politikası patikası netlik kazanana kadar Borsa İstanbul tarafında yüksek volatilitenin devam edebileceğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu? Avrupa Bölgesi’nde dün pay endeksleri, %0,16-1,07 aralığında değişen oranlarda artarak pozitif görünüm ortaya koydu. DAX Endeksi %0,75, FTSE 100 Endeksi %1,02 ve CAC 40 Endeksi %0,74’lük artış kaydetti. 18 Avrupa ülkesinden 50 hisse senedini kapsayan ve bölge geneline dair fikir veren Stoxx Europe 50 Endeksi ise %0,83 oranında arttı. EUR/USD paritesi yatay satıcılı bir görünüme sahip olsa da 1,13 seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Akabinde Dolar Endeksi (DXY) de bir miktar artarak 96 puana ulaştı. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da, IFO Enstitüsü’nün verilerine göre iş iklimi endeksi Ocak ayında 94,7’lik piyasa beklentisini aşarak 95,7’ye yükseldi. ABD tarafında ise pay endeksleri Nasdaq Bileşik Endeksi’nin %2,28’lik düşüşü öncülüğünde negatif görünüm sergilediler. Dow Jones Endeksi yatay satıcılı olurken S&P 500 Endeksi’de %1,22’lik düşüş yaşadı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,3 baz puan artarak %1,78 düzeyinde işlem gördü. Emtia grubundan Brent Petrol, %1,3’lük artış ile varil başına 87 USD’nin üzerine yükseldi. Kıymetli madenlerden ons altın da %0,3’lük değer kazancı ile 1.848 USD’ye ulaştı. ABD’de S&P ulusal konut fiyat endeksinin Kasım ayında yıllık bazda %18,8 arttığı açıklandı.

BİST100 Endeksi dün gün ortasından itibaren gerçekleşen alımların etkisiyle %1,82 artarak 1.945,07 puana ulaştı. Böylece Endeks, 3 günlük düşüş serisinin ardından pozitif kapanış yaptı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları yaklaşık 1 aydır içinde bulunduğu dar bantta işlem görmeye devam etti. Kurdaki sınırlı geri çekilmeye karşın ons altından destek bulan gram altın ise günü 800 TL’de kapatmayı bildi. TCMB’nin Ocak ayına ilişkin açıkladığı verilere göre reel kesim güven endeksi aylık bazda 3,4 puan artarak 109,5 seviyesine yükseldi. TÜİK’in Ocak ayına dair açıkladığı rakamlara göre ise mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksi hizmet ve perakendede artarken inşaat sektöründe düşüş kaydetti.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -