Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

 Haftaya yükselişle başlayan Asya hisse senetleri ABD endekslerindeki güçlü yükselişin ardından kazançlarını ikinci seansa taşıdı. Bu sabah Japonya’da Nikkei225 Endeksi %0,30 yükselirken Topix Endeksi hafifçe pozitif bir seyir izlemekte. Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Singapur’da piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı. ABD endeks vadelileri güne satıcılı bir başlangıcı işaret ediyor. Bugün Avustralya Merkez Bankası (RBA) faiz artırımı beklentilerine karşın politika faizinde değişikliğe gitmeyerek %0,1 seviyesinde sabit bırakırken beklentilere paralel olarak tahvil alım programını sonlandırdı. Japonya’nın PMI verilerine göre imalat faaliyetleri Ocak’ta hem yeni siparişler hem de üretimin desteğiyle neredeyse sekiz yılın en hızlı büyümesini kaydetti. Bugün Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de PMI rakamları açıklanacak. Türkiye’de de İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve Markit’in hazırladığı Türkiye ocak ayı imalat PMI rakamı takip edilecek. Verinin 52,1 değerini aldığı Aralık raporunda enflasyonist baskıların Türk imalat sektörünü olumsuz etkilediğine dikkat çekilmişti. Girdi maliyetleri ve nihai ürün fiyatlarında yüksek oranlı artışlar kaydedildiği, yoğun fiyat artışlarına bağlı olarak üretim ve yeni siparişlerin yavaşladığı ifade edilmişti. Özetle mevcut veriler sektörün geçen yılın son yedi ayı boyunca iyileşme kaydettiğini, istihdam artışının sürdüğünü ancak maliyet yönlü baskıların imalat faaliyetlerini olumsuz etkilediğini işaret etmektedir. Bugün Borsa İstanbul BIST100 Endeksi’nde yatay bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Cuma Günü Ne Oldu?

Avrupa Bölgesi’nde dün pay endeksleri, değişen oranlarda artış kaydederek haftaya pozitif görünüm ile başladı. FTSE 100 Endeksi ise yatay satıcılı olarak bölgeden negatif ayrıştı. DAX Endeksi %0,99 ve CAC 40 Endeksi %0,48 oranında arttı. EUR/USD paritesi %0,78’lik artış ile yeniden 1,12’nin üzerine yükseldi. Buna karşın Dolar Endeksi’de (DXY) %0,65’lik düşüş ile 96,6 puandan işlem gördü. Avrupa’nın lokomotif ülkesi Almanya’da enflasyon (TÜFE) Ocak ayında yıllık bazda %4,3’lük piyasa beklentisine karşın %4,9 artış kaydetti. Bahse konu veri bir önceki ay %5,3 olarak açıklanmıştı. ABD tarafında da pay endeksleri, Nasdaq Bileşik Endeksi’nin %3,41’lik yukarı yönlü hareketini izleyerek pozitif oldu. S&P 500 Endeksi %1,89 ve Dow Jones Endeksi %1,17 oranında arttı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi sınırlı bir artış ile %1,786 düzeyinde işlem gördü. Emtia grubundan Brent Petrol, %0,41 artarak varil başına 89 USD’yi geçti. Ons altın da 1.800 USD’ye ulaştı.

BİST100 Endeksi dün günü, %1,01’lik artış ile küresel borsalara paralel bir görünüm sergileyerek 2.003,2 puandan tamamladı. USD/TRY kuru %1,41 oranında gerilerken pariteden destek bulan EUR/TRY kuru %0,63’lük düşüş yaşadı. Kurdan kaynaklı olarak gram altın da 7 TL’lik değer kaybı ile 770 TL’ye düştü. Yurt içinde Kovid-19’un günlük vaka sayısı 90 binin üzerinde yüksek seyirde kalmaya devam etti. TÜİK’in Aralık ayına ilişkin açıkladığı verilere göre 2021 yılı dış ticaret performansı belli oldu. Böylece 2021’de dış ticaret açığı %7,5 gerileyerek 46,13mlr USD oldu.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -