Gündem

İduğ, Egeli Yörük ve Türkmenlerle buluştu

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ,  Ege Bölgesi Yörük Türkmen Federasyonu üyeleriyle İzmir Manisa Yolu üzerinde 2021 yılında açılan Oba Yörük Türkmen Müzesi’nde buluştu. Türkiye genelinde 10 milyon dolayında Yörük Türkmeni olduğunu ifade eden Başkan İduğ, “Bu kültürü hep birlikte tanıtmamız ve yaşatmamız gerekiyor” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ,  Ege Bölgesi Yörük Türkmen Federasyonu üyeleriyle biraraya geldi.  Oba Yörük Türkmen Müzesi’ndeki buluşmaya, aynı zamanda Başkanı olan Ege Bölgesi Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı İsmet İlhan, Bornova Yörükler Derneği Başkanı Ramazan Dumanlı, Belenbaşı Köyü Yörük ve Türkmen Derneği, Ahmetli Yörükler Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, Menemen Yörükler Derneği Başkanı Kemal Kuşçu, Bergama Yörük Kadınları Derneği Başkanı Şengül Yalçın Ataş, Oğlananası Yörükler Derneği Başkanı Muharrem Yılmaz, Ege Bölgesi Aydın Yörükleri ve Efeler Derneği Başkanı Mehmet Oğuz ve Manisa Sancaklı Yörükler Derneği Başkanı Ahmet Hulusi Arslan katıldı.

Biz büyük aileyiz

İzmir Manisa karayolu üzerinde, Kasım ayında ziyarete açılan Oba Yörük Türkmen Müzesi’ni gezen Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Yörük ve Türkmen kültürünü yansıtan etnografik eserler hakkında detaylı bilgi aldı. Türkiye’de 10 milyon civarında Yörük olduğuna dikkat çeken Başkan İduğ, Yörük kültürünün mutlaka tanıtılması ve yaşatılması gerektiğini belirterek, “Bizler büyük bir aileyiz. Bunu hep birlikte yapabiliriz. Federasyon olarak burada çok güzel bir işe imza atmışsınız. Hem müzenin geliştirilmesi hem de farklı projeler için Bornova Belediyesi olarak ne gerekiyorsa destek vermeye hazırız” diye konuştu.  

Gençlerimize anlatmalıyız

Tek amaçlarının kültürel değerlerimize sahip çıkmak olduğunu ifade eden Ege Bölgesi Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı İsmet İlhan, “Büyük Atatürk bu ülkeyi gençlerimize emanet etti. Biz de örgütlü bir topluluk olarak bu müze ile gelecek nesillere bugünlere nerelerden, hangi koşullarda gelindiği göstermek istiyoruz. Bu anlamda bizim yanımızda olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Maddi beklentimiz yok

Bornova Yörükler Derneği Başkanı Ramazan Dumanlı, “Bizler kültürümüze hizmet ediyoruz. Tek düşüncemiz bu” derken, Manisa Sancaklı Yörükler Derneği Başkanı Ahmet Hulusi Arslan ise kesinlikle bu işi hiçbir maddi kaygıları olmadan gönüllülük esasıyla Yörük ve Türkmen kültürünü yaşatmak için yaptıklarını ifade etti.

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu