Gündem

Karamollaoğlu’dan 29 Mayıs İstanbul’un Fethi mesajı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 29 Mayıs İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü nedeniyle sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Karamollaoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.” Bugün Hz. Peygamber Efendimiz’in bir hadîs-i şerîfinde asırlar evvel müjdelediği ve 29 Mayıs 1453’te tecelli eden kutlu bir fethin 569. yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Kutlamanın da ötesinde fetih nedir, bir “fetih hareketi” nasıl başarılı olur; bunu anlamaya ve anlamlandırmaya gayret gösteriyoruz. Çünkü İstanbul’un Fethi’nden alacağımız o kadar çok ders var ki ve bizler bugün buna o kadar çok ihtiyaç duyuyoruz ki…

Bizler, Ebû Eyyûb el-Ensârî Hz.’lerinin, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, Akşemseddin’in ve Ulubatlı Hasan’ın hayatını, fetih anlayışını çok iyi tahlil etmeli ve çıkardığımız bu derslerden bugünün dünyasına dair kendimize bir istikamet çizmeli, yol haritası belirlemeliyiz.

Bizler, Ebû Eyyûb el-Ensârî Hz.’lerinin, Fatih Sultan Mehmet Han’ın, Akşemseddin’in ve Ulubatlı Hasan’ın hayatını, fetih anlayışını çok iyi tahlil etmeli ve çıkardığımız bu derslerden bugünün dünyasına dair kendimize bir istikamet çizmeli, yol haritası belirlemeliyiz.

Bir fetih hareketi ancak ve ancak milli ve manevi değerlerimizi referans alıyorsa, her şart altında adaleti ikâme ve muhâfaza ediyorsa ve de insanı insanca yaşatmayı amaç ediniyorsa; fethi anlamlandırabilmiş demektir.

Dünya bugün yeni bir fethe ve yeni bir anlayışa muhtaçtır.

Bugün fetih demek;

-İyiyi yaşatma mücadelesidir.

-Güzel ahlâkı kuşanmaktır.

-Zulme karşı adaleti, sömürüye karşı hakça paylaşımı, baskı ve tahakküme karşı eşitliği savunmaktır.

İdeallerin yerini ihtirasların aldığı, değerlerin yozlaştırıldığı, kavramların içinin boşaltıldığı bir dönemde; tarih boyunca özgürlüğün, adaletin, hoşgörünün öncüsü olmuş bir medeniyetin varisleri olan bizlere bu anlamda yine büyük sorumluluklar düşmektedir.

Nasıl ki İstanbul’un fethi, karanlık bir çağı kapatıp, yeni bir çağ açtıysa; fethin manasını doğru idrak ederek bugünün dünyasına dair yapacağımız çalışmalar da adil, müreffeh ve barış dolu “Yeni bir Dünya”nın başlangıcı olacaktır. Buna canıgönülden inanıyorum.

Bu inançla; aziz İstanbul’u bizlere miras bırakan, fethin mimarı, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere, fetih için gayret gösteren ecdadımızı, şüheda ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. İstanbul’un Fethi’nin 569. yıl dönümü kutlu olsun!”
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -