Sponsorlu Bağlantılar

Katarakt Tedavisi Nedir?

Katarakt Tedavisi Nedir?

 

Katarakt gözde yaşanan en önemli görme sorunudur. Ülkemizde katarakt sorunlarına katarakt ameliyatı yapılarak müdahale edilecektir. Kataraktın tek tedavisi katarakt ameliyatı olmaktır.

 

Katarakt Ameliyatı Ne Zaman Gerekir? Kimler Olmalıdır?

 

Katarakt ameliyatı kataraktın oluşarak göz merceğini kapattığı ve görmeyi azalttığı her durumda uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda yaşlılık etkileri de gözde katarakt oluşumuna sebep olur.

 

Katarakt Nasıl Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

 

Kataraktların genelinin oluşma şekli yaşlanma ve yaralanmalardır. Bu durumlar sonrasında göz merceğini oluşturan doku zedelenerek değişir. Bazı kalıtsal bozukluklar da katarakt riskini artırır. Belirtileri ise görme kaybıdır.

 

Katarakt Türleri Nelerdir?

 

Katarakt türleri göz bebeğinin merkezini etkileyen, göz bebeğinin kenarlarını etkileyen, göz bebeğinin arkasını etkileyen ve doğuştan katarakt oluşumudur. Katarakt ameliyatı yapılması gereken durumlar için göz doktorunun yapacağı tetkiklerden yararlanılır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

 

Sarı nokta hastalığı genetik olan hastalıklardan biridir. Yeterli beslenmeyen kişilerde daha sık görülen bu hastalık tedavi edilmediğinde görme kaybı durumu ortaya çıkacaktır. Sarı nokta hastalığı göz hastalıklarından biridir. Gözde mukola denilen bölgede ortaya çıkan dejenerasyonlar, sigara içmek bu hastalığın sebeplerinden biridir.

 

 

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

 

Göz hastalıklarından biri olan sarı nokta hastalığı genellikle 55 yaşını geçmiş olan ve ailesinde kalıtımsal olarak sarı nokta hastalığı bulunan kişilerde görülür.

 

Sarı Nokta Hastalığının Farklı Tipleri Var mıdır?

 

Sarı nokta hastalığının iki farklı tipi bulunur. Bunlar kuru ve ıslak makula dejenerasyonu olarak adlandırılır. Bu hastalık tedavisi bulunan bir hastalıktır.

 

Sarı Nokta Hastalığında Belirtileri Nelerdir?

 

Sarı nokta ya da sarı benek hastalığının en önemli belirtisi ışığa daha fazla ihtiyaç duymaktır. Aynı zamanda ince iş yaparken daha çok aydınlık olunması istenir. Bunun yanı sıra insan yüzlerini tanıma konusunda sıkıntı yaşanır.

 

Sarı Nokta Hastalığı Tanısında Hangi Tetkikler Yapılır?

 

Sarı nokta hastalığında tanı koymak için göz arkası ve dibi muayenesi ile konulabilir. Doktorun gerek görmesi durumunda ise göz anjiyosu, retina mr gibi tetkikler kullanılır.

 

Retina Dekolmanının Nedenleri Nelerdir?

 

Retina dekolmanı genellikle aniden gelişen bir dejenerasyonu ortaya çıkarır. 6 derece ve üstü miyop olma, yaralanma ve ameliyat, ilerleyen yaş gibi sebeplerle retina dekolmanı ortaya çıkabilir.

 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Teşhis Edilir?

 

Retine yırtığı ve dekolmanı göz küresinin iç kısmını tamamıyla kaplayan ve görme işlevini sağlayan sinir hücrelerinin ortaya çıkardığı retina dokusunun birleşik olduğu koruyucu ve besleyici dokudan ayrılması sonucu meydana gelir. Retina dekolmanı birdenbire ortaya çıkan bir durumdur. Göz içindeki jelin kalkması ile oluşur. Göz muayenesi sonrasında tetkik edilen bu duruma retina dekolmanı veya yırtılması adı verilir.

 

Retina Dekolmanı İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

 

Retina dekolmanı için risk faktörleri, travma, yumruk, düşme, ailede retina dekolmanı öyküsü bulunma gibi etmenler bulunur.

 

Retina Yırtığı ve Dekolmanı Nasıl Tedavi Edilir?

 

Retina yırtığı veya dekolmani için ameliyat ile tedavi yöntemi uygulanır. Retinadan kalkan jel yeniden yerine yerleştirilmeli ve dekolmanın ihtiyaç duyduğu oranda göz içine gaz verilmelidir. Bu alanda tedavi alınacak olan merkezin profesyonel kalitede olması ve tıp tekniklerini en gelişmiş florada kullanması şarttır. Her yaştan bireyin risk altında bulunduğu bu sorun göz kayıplarına da sebep olabilir.

 

Bu oluşum bazen kaza ile de ortaya çıkabilir. Ani gelişen göz hasarlarından biri olan retina dekolmanı için profesyonel tıp teknikleri uygulanarak operasyon yapılacaktır bu operasyon bazı durumlarda acil girişim gerektirir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu