Gündem

Küresel çapta enflasyon endişeleri ön planda

Piyasa Gündemi

ABD’de TÜFE rakamı yıllık bazda %8,3 olarak gerçekleşirken, genel beklentiler yıllık bazda %8,1 olarak açıklanması yönündeydi. ABD’de enflasyon 40 yılın zirvesinden gerilemesine karşın beklentilere kıyasla daha sınırlı bir gerilemenin olması enflasyon endişelerini artırdı ve risk iştahı üzerinde baskı oluşturdu. Veri sonrası ABD kısa vadeli tahvil faizlerinde yükselişler gözlenirken, küresel çapta sıkılaşma ve büyüme kaynaklı mevcut endişeler gündemdeki yerini koruyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – ÜFE/Çekirdek ÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

ABD’de enflasyon rakamlarının beklentilere kıyasla daha az gerileme kaydetmesi enflasyon endişelerinin yeniden artış kaydetmesine neden oldu. Küresel hisse piyasalarında son dönemde mevcut risk başlıkları nedeniyle satıcılı bir fiyatlama öne çıkarken, dün akşam saatlerinde ABD borsalarında satışlar hız kazandı. BIST-100 Endeksi dün günü %1,45 oranında kayıpla 2.453,94 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sert kayıplarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah satıcılı seyir etkisini sürdürüyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 15,30 – 15,31 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:55 itibariyle 15,33’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Uzun süredir yurtdışından pozitif ayrışan Borsa İstanbul dün negatif ayrışan taraftaydı. Bir süredir teknik göstergelerde oluşan negatif görünüm endeksin dün şubat sonu itibariyle başlayan ana yükselen trendin altında kapanış yapmasına neden oldu. Bu trend bugün 2480’de bulunuyor ve bu seviye üzerinde kapanış ihtimali oluşmadığı sürece teknik baskının devam edeceğini düşünüyoruz. Aşağıda ise dün gün içi görülen en düşük seviye olan 2428 gün içinde önemli olacaktır. Buranın altına sarkılması gün içindeki satışların daha da sertleşmesine neden olabilir. Bu durumda 2.388 – 2.400 aralığı bir kez daha test edilebilir. Bu bölgenin altında satışlar yeni bir düşüş trendinin habercisi olacağı için yeniden alım için aceleci olunmamasının faydalı olacağını düşünüyoruz. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -