Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Parasal sıkılaşma süreci ve salgına dair endişelerle satıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, sıkılaştırmacı parasal duruş ve devam eden pandemi korkuları nedeniyle satıcılı seyir izledi. Ayrıca, geçtiğimiz Cuma günü ABD’de hisse senedi opsiyonlarının, hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin ve hisse senedi endeksi opsiyon sözleşmelerinin aynı işlem gününde aynı anda sona erdiği triple witching olayı gerçekleşti. Aynı dayanak menkul kıymetlerin vadesini aynı gün paylaşabilen üç opsiyon sınıfı, işlem hacminin artmasına ve dayanak varlıklarda olağandışı fiyat hareketlerine neden olması da piyasalardaki görünümde etkili olan bir diğer unsurdu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise enflasyon endişelerine karşın varyant korkuları nedeniyle %1,4021 seviyesinde düşük seviyelerini sürdürürken, VIX endeksi 21 seviyesini aştı. Endeksler cephesinde de, Dow Jones endeks %1,48 düşüşle 35.365,44 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,03 değer kaybıyla 4.620,64 seviyesinden kapandı. Gün içinde düşüşün %1,5’e ulaştığı Nasdaq endeksi ise kapanışa doğru toparlanarak %0,07 gerileme ile 15.169,70 seviyesinden günü tamamladı. Haftalık bazda ise en çok değer kaybeden endeks %3 düşüş ile Nasdaq olurken, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri sırasıyla %1,7 ve %1,9 geriledi. Sektörler cephesinde, bankacılık sektörü hisseleri %2,3 düşüşle en çok değer kaybedenler arasında başı çekti. Banka of America ve JP Morgan hisselerinde düşüşler %2’yi aşarken, Goldman Sachs ve %4 değer kaybetti. Haftalık bazda ise realizasyonların daha çok teknoloji sektörü hisselerinde yoğunlaştığı takip edildi. Microsoft, Alphabet ve Apple hisselerinde haftalık bazda düşüşler %4’ü aştı. Aşı üreticisi şirket hisselerinden Moderna ve Pfizer ise %14,7 ve %12,7 yükselişlerle pozitif ayrıştı. Görünen o ki şimdilerde, artan enflasyon ve varyant endişelerinin beraberinde, Fed’in şahin adımları esnasında teknoloji sektöründen tüketici temalı sektörlere geçişler yapılıyor.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da omicron varyantına ilişkin DSÖ’den yükselen söylemlerin artırdığı endişeler nedeniyle satıcılı seyir izliyor. Yapılan açıklamaya göre vakaların yayılma hızı son 3 günde iki katına yükseldi. Avrupa’da şimdilerde Hollanda, sağlık sistemine Ocak ayında aşırı yüklenileceği korkusuyla Pazar gününden itibaren 14 Ocak’a kadar karantinaya alındı. İngiltere de vakalarda artış görülüyor. Ayrıca, Çin cephesinde de Nisan 2020’den bu yana ilk kez faiz 1 yıllık kredi gösterge faiz oranında indirime gidilerek %3,85 seviyesinden %3,8 seviyesine çekildi. Salgın endişelerinin arttığı ortamda PBOC’nin makroekonomik görünümü desteklemek için attığı bu adım sonrasında Hang Seng endeksinde kayıplar %1’i aşarken, Shangai endeksi %0,75 ekside seyrediyor. ABD vadeliler cephesinde de, ABD’de Senatör Manchin’in dün yaklaşık 2 trilyon dolar büyüklüğündeki paketi reddederek Beyaz Saray’ı hazırlıksız yakalamasının ardından, Demokratlara Başkan Biden’ın ekonomik programını canlandırabilmeleri için birkaç seçenek bırakması sonrası makro tahminlerde yapılan aşağı yönlü revizyonlar nedeniyle negatif seyir hakim. Beyaz Saray ve Senato Çoğunluk Lideri Schumer şimdi Manchin’in taleplerini yerini getirmek için bazı değişikliklere giderken, aynı zamanda asabi Demokrat üyelerin kalan kısmının desteğini almanın yolunu bulmak zorunda. Bazı ılımlı üyeler, program sayısını azaltarak tasarıyı küçültmeti önerdi, ancak bu durum parlamentonun her iki kanadında kontrolü az bir farkla alan ve rakip önceliklere sahip Demokratları ikna etmeyi zorlaştıracak. Açıklamanın sert bir dilde yapılması ve Beyaz Saray’ın da benzer bir şekilde yanıt vermesi, şimdilik ileriye doğru atılacak adımları belirsiz hale getiriyor. Bugün ABD ve Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin seyredecek.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’ de veri akışı sakin seyredecek. Euro Bölgesi’nde ise tüketici güveni verisi izlenecek. Aralık ayı tüketici güveni verisinin 1,7 puan düşüşle -8,5 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu