Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tutanaklarda pandemi sürecinde sağlanan parasal desteğin planlanandan daha hızlı geri çekileceğine işaret edilmesiyle ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Aralık ayı FOMC toplantı tutanaklarının pandemi sürecinde sağlanan parasal desteğin planlanandan daha hızlı geri çekilebileceğinin gündeme gelmesi sonucunda teknoloji sektörü hisselerinden çıkışların hızlanmasıyla satıcılı seyirle kapandı. Fed yetkilileri tutanaklarda, Kovid-19’un Omikron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini açıkladı. Yetkililer, Omikron varyantının ekonomi üzerindeki etkisi hakkında olumlu bir öngörüde bulunmasına rağmen, arz sıkıntılarının beklenenden daha uzun sürebileceğini belirtti. Tutanaklarda ayrıca, bilançonun son döngüde görülenden daha hızlı daralabileceği kaydedildi. Diğer taraftan, Fed yetkilileri faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiğini belirtti. Tutanaklarda, ABD’de istihdam koşulları hakkında yapılan değerlendirmede, istihdam piyasa koşullarının hala Fed’in hedeflerinden uzakta olduğu vurgulandı. Bu çerçevede dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,70 seviyesini aşarken, VIX endeksi 19,73 seviyesine yükseldi. Nasdaq endeksi %3,34 düşüşle 15.100,20 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,94’lük değer kaybı ile 4.700,58 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi %1,07 düşüşle 36.407,11 seviyesinden kapandı. Sektörler cephesinde, sektörel rotasyon nedeniyle teknoloji sektörü hisseleri satışlara sahne olurken, enerji ve bankacılık sektörü hisselerinde alımlar ön plandaydı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, ABD cephesinde yaşanan satışların yansımaları ile negatif seyir hakim. Özellikle Fed’in beklenenden daha fazla faiz artırımına gidebileceğine yönelik artan beklentilerin risk algısını baskılayarak bölgede de teknoloji sektörü hisselerinde realizasyonları tetiklediğini izliyoruz. Çin cephesinde ise, teknoloji sektörü şirketleri üzerinde düzenleyici otoritenin uygulamalarına yönelik endişeler devam ederken, Evergrande hisseleri, şirketin son tahvil ödemesini altı ay erteletmek istediği yönündeki haberlerle %2’ye yakın düşüşler kaydediyor. Ancak, ekonomiye destek uygulamalarına yönelik beklentilerle satışların ılımlı kaldığını izliyoruz. Salgına ilişkin olarak da Hong Kong ve Çin cephesinde kısıtlamaların devreye alındığını izliyoruz. Hong Kong’da ayrıca 8 ülkeden uçuşlar yasaklanırken, Çin’de de ABD’den ülkeye uçuşlara ara verildi. Bu çerçevede MSCI Asya Pasific endeksinin %1,05 düşüş kaydettiğini izliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah satıcılı seyir devam ediyor. Bugün yurt dışında ABD’de dış ticaret dengesi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, fabrika siparişleri, ISM hizmet PMI verilerine ek olarak dayanıklı mal siparişleri verisinin revizyonu takip edilecek. Dış ticaret dengesi Kasım ayı verisinin 81 milyar dolar açık olarak gerçekleşmesi tahmin ediliyor. 1 Ocak ile biten haftaya ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin de 195K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Fabrika siparişleri Kasım ayı verisinin de aylık bazda %1,5 artış göstermesi bekleniyor. Öte yandan, dayanıklı mal siparişleri Kaım ayı verisinin de aylık bazda %2,5 artış olarak teyit edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesi cephesinde de ÜFE verisi izlenecek. Kasım ayı verisinin yıllık bazda %22,9 yükseliş kaydetmesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek. Aralık ayı tarımdışı istihdam artışının 424K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülürken, işsizlik oranının aylık bazda 0,1 puan düşüşle %4,1 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Ortalama saatlik kazançlar verisinin de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,4 ve %4,2 seviyelerinde artışlar göstermesi bekleniyor. İşgücü katılım oranının da 0,1 puan artışla %61,9 seviyesine hafif yükselmesi de beklentiler dahilinde. Euro Bölgesi cephesinde de perakende satışlar ve TÜFE verileri izlenecek. Perakende satışlar Kasım ayı verisinin yıllık bazda %5,6 yükselmesi bekleniyor. TÜFE cephesinde de Aralık ayı verisinin manşet ve çekirdek bazda sırasıyla %4,8 ve %2,5 artışlarla yüksek seviyelerini sürdürmesi bekleniyor. Asya cephesinde de Japonya’da Tokyo TÜFE verisi izlenecek. Aralık ayı verisinin manşet bazda %0,7 artış, çekirdek bazda da %0,3 düşüş kaydetmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -