Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Teknoloji sektörü hisselerinde devam eden baskılanma nedeniyle negatif seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, teknoloji sektörü hisselerinde devam eden realizasyonlarla satıcılı seyir izledi. Özellikle Ukrayna ve Rusya arasında devam eden gerilime ek olarak teknoloji sektörü hisselerinin 4Ç21 finansallarının beklentileri karşılayamaması ve Bitcoin fiyatlarındaki düşüş piyasalardaki görünümde etkili oldu. Geçtiğimiz Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Rus mevkidaşına Kremlin’in olası bir işgale ilişkin gerilimleri ve endişelerin Ukrayna sınırlarından asker ve teçhizat konuşlandırmasını kaldırarak etkisiz hale getirebileceğini söyledi. Ancak ABD istihbaratı, Rusya’nın bir ay içinde Ukrayna’ya saldırabileceğini belirtiyor. Teknoloji şirketleri cephesinde de, Netflix 4Ç21 finansallarının abone artış hızının yavaşladığını ortaya koymasının ardından %22 değer kaybederken, Disney hissesi de baskı altında kalarak %7 değer kaybetti. Diğer önde gelen teknoloji şirketlerinden Tesla, Amazon ve Meta Platfoms da satışlara sahne oldu. Bilançosu açıklanan ilk teknoloji şirketi olan Netflix’in ardından Apple ve Tesla’nın da bu hafta karlarını açıklaması bekleniyor. Teknoloji sektörü hisselerindeki realizasyonlarda Fed’in sıkılaştırmacı patikada faiz artırımlarının hızına dair endişelerin risk algısını baskılamasına ek olarak Bitcoin özelindeki gelişmeler de etkili oldu. Rusya Merkez Bankası 20 Ocak 2022 tarihinde, Rus ekonomisinin olumsuz yönde etkilendiği gerekçesiyle kripto para birimlerinin ticaretini ve madenciliğini yasaklamayı önerdi. ABD’de artan tahvil faizleri ve Rusya’dan gelen karar, kripto piyasasında düşüşlere neden oldu. Bu çerçevede Bitcoin %9, Ether ise %12’nin üzerinde sert bir düşüşle haftayı tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,7581 seviyesine ılımlı gerilerken, VIX endeksi 29 seviyesine yaklaştı. Dow Jones endeksi %1,30 düşüşle 34.265,37 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,89 değer kaybıyla 4.397,93 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %2,72 gerileme ile 13.768,90 seviyesinden kapandı. Haftalık bazda da Nasdaq endeksi %2,7 düşüş ile Kasım ayında gördüğü zirve seviyeden %14 uzaklaşırken, Ekim 2020’den bu yana en kötü performansını gösterdi. Dow Jones ve S&P 500 endeksleri de sırasıyla %4,6 ve %5,7 değer kayıplarıyla düşüş eğilimini üçüncü haftaya taşıyarak, 2020 yılından bu yana en kötü performanslarını ortaya koydular. S&P 500 endeksi son durumda rekor kapanışının %8 altında bulunuyor.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise, Çarşamba günü sona erecek olan Ocak ayı FOMC toplantısında Fed’in son 40 yılın zirvesine ulaşan enflasyon baskılarını dindirmek nedeniyle şahin duruşunu sürdüreceği yönündeki beklentilerle satıcılı seyir görülüyor. Fed’in enflasyonla mücadeleye yardımcı olmak için bu yıl içinde Mart ayında faiz artırımına gideceği ve bilançosunu küçültmeye başlayacağına dair sinyal vermesi bekleniyor. Ayrıca, Fed’in Mart ayında 50 baz puanlık faiz artırımına gitmesinin mümkün olduğu yönündeki görüşlere Goldman Sachs’ın Mart ayından sonra bankanın tüm FOMC toplantılarında faiz artırımına gideceği yönündeki öngörülerinin eşlik etmesinin de piyasalardaki risk algısının baskılanmasında rol oynadığını izliyoruz. Bitcoin fiyatlarının da bu sabah 35.000 dolar seviyesinde dengelenmeye çalıştığını izliyoruz. Dijital para birimleri geçen hafta yaşanan satışlar nedeniyle 1 trilyon dolardan fazla değer kaybetmişti. ABD vadeliler cephesinde de ise bu sabah toparlanma eğilimi hakim. Bugün yurt dışında ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, ve Markit PMI verileri izlenecek. Chicago Fed ulusal aktivite endeksi Aralık ayı verisi aylık bazda 0,3229 puan düşüşle 0,3271 seviyesine gerilemişti. Markit PMI verilerine ilişkin olarak piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere veri Aralık ayında aylık bazda 0,6 puan düşüşle 57,7 seviyesine gerilemişti. Hizmet PMI verisi de 0,4 puan düşüşle 57,6 seviyesinde gerçekleşmişti. Euro Bölgesi cephesinde de PMI verileri takibimizde olacak. Hatırlanacağı üzere Aralık ayı imalat verisi aylık bazda 0,4 puan düşüşle 58 seviyesine gerilemişti. Hizmet PMI verisi de 2,8 puan gerilemeyle 53,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Conference Board tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksi verileri takip edilecek. CB tüketici güveni Ocak ayı verisinin aylık bazda 4 puan düşüşle 111.8 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Richmond Fed imalat endeksinin de aylık bazda 2 puan düşüşle 14 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu