Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tahvil faizlerindeki sakinleşmenin teknoloji sektörü hisselerinde tetiklediği alımlarla pozitif seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, kritik TÜFE verisi öncesinde tahvil faizleri cephesindeki sakinleşmenin teknoloji sektörü hisselerinde tetiklediği alımlar öncülüğünde pozitif seyir izledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri benzer vadedeki tahvil ihraçlarına güçlü talep gelmesiyle %1,91 seviyesine geriledi. Almanya 10 yıllıkları da %0,22 seviyesine geri çekildi VIX endeksi ise 20 seviyesinin altına geriledi. Nasdaq endeksi %2,08 artışla 14.490,40 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %1,45 değer kazancıyla 4.587,18 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi %0,86 yükselişle 35.768,06 seviyesinden kapandı. Hisseler özelinde pandemi başındaki dönemin önde gelenlerinden Etsy ve Shopify’ın beraberinde evde kal temalı hisselerden Docusign ve Zoom’un alımlara sahne olduğu takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da ABD’den gelecek TÜFE verisi öncesi karışık seyir görülüyor. Öte yandan bu sabah Evergrande Group, hisseleri şirketin 2022 yılı içerisinde 600.000 daire teslimatı hedefkediği yönündei haberlerle %4’ten fazla yükseldi. Ayrıca bugün sona erecek Hindistan Merkez Bankası’nın toplantısı öncesinde Rupi dolara karşı güçlenerek 74,778 seviyesine geldi. ABD vadeliler cephesinde ise satıcılı seyir görülüyor. Özellikle Beyaz Saray’ın Ocak ayı TÜFE verisinin yıllık bazda artış göstererek %7 seviyesini aşacağı yönündeki açıklamalarının realizasyonlarda etkili olduğunu gözlemliyoruz. Bugün yurt dışında ABD’de TÜFE, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve bütçe dengesi verileri izlenecek. Ocak ayı TÜFE verisine ilişkin beklentiler verinin aylık ve yıllık bazda manşet olarak sırasıyla %0,4 ve %7,3 artışlar kaydedeceği yönünde oluştu. Çekirdek verinin de aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,5 ve %5,9 artış göstereceği öngörülüyor. Böylece, fiyat baskılarının 1982’den bu yana zirvede kalacağının tahmin edildiği çıkarımı yapılabilir. 5 Şubat ile sona eren haftaya ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin de 230K seviyesinde gerçekleşeceği öngörülüyor. Bütçe dengesi Ocak ayı verisinin de 20 milyar dolar fazla olarak gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de Michigan tüketici güveni verisi izlenecek. Şubat ayı öncü verisinin aylık bazda 0,2 puan düşüşle 67 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Asya cephesinde de Japonya’da ÜFE verisi izlenecek. Ocak ayı verisinin yıllık bazda %8,2 yükseliş kaydedeceği öngörülüyor. Çin’de de ödemeler dengesi verisi takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -