Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Cuma günü küresel piyasalarda sert satışlar görüldü. Avrupa Dün küresel piyasalarda sert satışlar görüldü. Almanya DAX endeksi günü %2,15 düşüşle 13380 seviyesinde sonlandırdı. Endekste tüm sektörler günü kayıplarla tamamladı. Haftanın ilk işlem gününde, küresel piyasalarda majör Avrupa endeksleri ve ABD endeksleri Nasdaq ve S&P 500 öncülüğünde çok sert satışlar görüldü. ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin %3,20 seviyesini test etmesi, FED’in bilanço küçültmesi, resesyon endişeleri, Rusya’ya yönelik olarak açıklanan yaptırım açıklamaları risk iştahının azalmasındaki en önemli nedenler olarak öne çıktı. Nasdaq endeksinde kayıplar %4,29 seviyesine ulaştı ve endeks 11.623 puanla günü tamamlarken 2020 Kasım seviyesine kadar geriledi. Dow Jones endeksi %1,99 düşüş ile günü 32.245 seviyesinden kapatırken, S&P 500 endeksi de günü %3,20 düşüş ile 3.991 seviyesinden kapattı. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Bloomberg’e verdiği mülakatta, Fed’in bu ayki 50 baz puanlık faiz artışının ‘agresif bir adım’ olduğunu, Fed’in bu hızda artırıma devam edebileceğini, 50 baz puandan daha büyük bir artışa ise gerek olmadığını dile getirse de; haftanın ilk işlem gününde FED beklentileri yine piyasalara yön vermeye devam etti. Dolar Endeksi dün gün içinde 104,18 seviyesini test etti ve günü 103,69 seviyesinde tamamladı. EURUSD günü hafif primle 1,055 seviyesinde tamamladı. GBPUSD paritesi ise gün içinde İngiltere Merkez Bankası Başkanı Saunders’ın enflasyonun tahmin edilenden yüksek olabileceği ve bu durumda gerekli faiz artırımlarının yapılacağı açıklamasıyla birlikte gün içinde 1,240 seviyesini test etse de bu seviyelerde kalıcı olamadı ve günü 1,233 seviyesinde kapattı. Gün içinde 131,34 seviyesini test eden USDJPY paritesi ise bu sabah 130,4 seviyesinde. ABD 10 yıllık tahvil getirileri gün içinde %3,20 seviyesini test etti ve günü %3,03 seviyesinde kapattı. Avrupa tahvillerinde Almanya 3,5 baz puan genişleyerek %1.09, Fransa %1.62, geçtiğimiz hafta faiz artırımına giden İngiltere 10 yıllıkları ise %1,95 seviyesinde işlem görmekte. Petrol fiyatları küresel piyasalarda riskten kaçış modunun etkili olduğu atmosferde, AB’nin Rusya’ya yönelik petrol ambargosu planında yumuşamaya gitmesinin de etkisiyle gerileme kaydetti. ABD ham petrolü 101,9 dolar, Brent petrol ise 104,7 dolardan işlem görüyor. VIX endeksi ise risk iştahındaki baskılanmayla birlikte yükseldi; bu sabah 34,75 seviyesinde

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında Çin hariç satış ağırlıklı bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde ise dünkü sert satışların ardından hafif toparlanma eğilimi hakim. Bugün Avrupa’da günün ön önemli verisi yatırımcıların ekonomiye bakışını yansıtan ZEW ekonomik beklenti ve cari endeksleri olarak takvimde yer alıyor. Nisan ayında – 41,0 olarak açıklanan ZEW beklenti endeksi ile -30,8 olarak açıklanan ZEW cari koşullar endeksi Mayıs ayı rakamları izlenecek.

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta yurt dışında Çin’den gelecek enflasyon, ABD tüketici ve üretici enflasyonu ile Almanya ZEW verileri öncelikli olarak takip edilecek. Bu hafta ayrıca bir çok bölgesel Fed başkanının konuşması da piyasalar tarafından izlenecek. Çarşamba günü ABD’de Nisan ayı enflasyon verisi açıklanacak. ABD’de Mart ayında enflasyon aylık %1,2, yıllık %8,5 artış göstermişti. Veriler 40 yılın en yüksek seviyesinde bulunan enflasyonun zirve yapıp yapmayacağını gösterecek. Veride beklenti yıllık %8,5 olan artışın %8,1’e gerilemesi yönünde oluşurken; beklenenden daha güçlü gelebilecek bir very, Fed’in para politikasında daha agresif bir sıkılaşma durumunu güçlendirme potansiyeline sahip. ABD’de bir gün önce açıklanan tüketici enflasyonunun ardından bu kez üretici enflasyonu açıklanacak. Mart ayında bir önceki aya göre %1,4, geçen yıl aynı aya göre %11,2 artan üretici fiyatlarının Nisan ayı rakamları yayımlanacak. Cuma günü MSCI, 2022 ikinci dönem endeks revizyonlarını açıklayacak. Yeni endeksler 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak. Cuma günü ayrıca Avrupa’da günün en önemli verisi Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamları olacak. Şubat ayında bir önceki aya göre %0,7, geçen yıl aynı aya göre %2,0 artan sanayi üretiminde Mart ayı rakamları karşılanacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -