Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir görünüm izlendi. Majör Avrupa endekslerinde Pazartesi günkü satışlardan sonra pozitif bir seyir görülse de, alımların düşük hacimlerle gerçekleşmesi dikkat çekti. Almanya DAX Endeksi günü %1,15 yükselişle günü 13.534 seviyesinde sonlandırdı. ABD endeksleri oldukça volatil bir günü geride bıraktı. Satışlar ile başladığı günü %0,98 artış ile 11.737 seviyesinden noktalayan Nasdaq yükselişlerde öncü olurken, S&P 500 %0,25 yükseliş ile günü 4001,05 puandan tamamladı ve 4000 psikolojik desteğinin az da olsa üzerinde kalmaya başardı. Dow Jones tarafı ise %-0,26 düşüş ile 32.160 puan ile günü noktaladı. Küresel piyasalar bugün açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklanırken, Fed’in verdiği sinyaller etkisini sürdürmeye devam ediyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester dün yaptığı konuşmada, gelecek toplantılarda 75 bp’lık faiz artırımını sonsuza dek masadan kaldırmadıklarını, 2. yarıda enflasyon yumuşamazsa Fed’in hızlanması gerekebileceğini söyledi. ABD 10 yıllık tahvil getirileri hafta başında test edilen %3,20 seviyesinden sonra satışlarla karşılaşarak %2,99 seviyesine geriledi. Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi 9,5 baz puan daralmayla %0,99 seviyesinden günü kapattı. FED tarafından gelen faiz kararı ile son 20 yılın en yüksek seviyelerini gören dolar endeksi güçlenen ivmesine devam ederken, gün içinde 103,97 seviyesini test eden DXY günü 103,91 seviyesinden noktaladı. 2015 yılı seviyelerine düşüş yaşayan EURUSD paritesi, gün içinde 1,0482 seviyesini test ederek günü kayıpla 1,0530 seviyesinde tamamlarken; bu sabah 1,0540 seviyesinde. Petrol fiyatları, dünyanın en büyük ithalatçısı Çin’de Kovid-19 vakalarının azalmasıyla yükseliş kaydetti. ABD ham petrolü 101,4 dolar, Brent petrol ise 104,3 dolardan işlem görüyor. Çin’de salgının sıcak noktalarından biri olan Şanghay’da Salı günü vaka sayılarında %50’yi aşan düşüş yaşanmıştı. Çin’de bu sabah açıklanan verilere göre, Nisan ayında uygulanan kapanma tedbirleri tedarikte aksaklıklar yaratırken, üretici ve tüketici fiyatlarında beklentilerin üzerinde bir artış izlendi. Verilere göre Çin’de üretici fiyatları, %7,8’lik beklentiye karşılık yıllık %8,3 arttı. Savaşın etkilerinin daha yoğun hissedildiği Mart ayında ülkede yıllık ÜFE %8,0 olmuştu. Benzer şekilde tüketici fiyatlarında da beklentileri aşan bir artış izlendi. Buna göre ülkede tüketici fiyat endeksi Nisan’da yıllık %1,8’lik beklentiye karşılık %2,1 arttı. TÜFE bir önceki ay %1,5 seviyesindeydi. Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyon ise gerileyerek %0,9 oldu. Mart ayında çekirdek enflasyon %1,1 olarak gerçekleşmişti. VIX endeksi dün sabahki 35,0 seviyesinden bu sabah 32,99 seviyesine gerilemiş durumda.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında alım ağırlıklı bir görünüm izleniyor.ABD vadelilerinde de bugün pozitif bir seyir var. Bugün piyasalar tarafından dikkatle izlenecek Nisan ayı ABD enflasyon kararı TSİ 15:30’da gelecek. ABD’de Mart ayında enflasyon aylık %1,2, yıllık %8,5 artış göstermişti. Bu kez enflasyonun hız kesmesi ve aylık %0,2 artışla, yıllık %8,1’e inmesi bekleniyor. ABD Hazinesi’nin 10 yıllık tahvil ihalesi de piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Bir önceki 10 yıllık ihalede fortalama faiz %2,72’ye kadar çıkmıştı.

Gelecek gündemde neler var? ABD’de Perşembe günü, bir gün önce açıklanan tüketici enflasyonunun ardından bu kez üretici enflasyonu açıklanacak. Mart ayında bir önceki aya göre %1,4, geçen yıl aynı aya göre %11,2 artan üretici fiyatlarının Nisan ayı rakamları yayımlanacak. Cuma günü MSCI, 2022 ikinci dönem endeks revizyonlarını açıklayacak. Yeni endeksler 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak. Cuma günü ayrıca Avrupa’da günün en önemli verisi Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamları olacak. Şubat ayında bir önceki aya göre %0,7, geçen yıl aynı aya göre %2,0 artan sanayi üretiminde Mart ayı rakamları karşılanacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -