Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda satış dalgası görüldü. Avrupa endeksleri dün günü kayıplarla kapattı. İngiltere FTSE 100 endeksi %1,56 düşüş ile günü 7233,34 puandan, Alman DAX endeksi de günü %0,64 düşüş ile 13739,54 seviyesinden kapattı. Dün ABD’de TÜFE’nin ardından ÜFE de beklentilerin üzerinde geldi. Verilere göre, üretici fiyat endeksi Nisan ayında aylık %0,5’lik beklenti paralelinde %0,5 artarken yıllık bazda manşet ÜFE %11,5’ten %11,0’e geriledi ancak %10,7’lik beklentinin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek ÜFE ise aylık %0,4 artarken yıllık bazda %9,2’den %8,8’e indi. Çekirdek ÜFE’de yıllık bazda beklenti ise verinin %8,9’a gerilemesi yönündeydi. Amerikan endekslerinde satışlar dün de devam etti. S&P 500 endeksi günü kapanışa doğru gerçekleşen alımların desteği ile 3930 seviyesinden %0,13 düşüş ile noktalarken, Dow Jones endeksi %0,33 düşüşle 31.730 seviyesinden, Nasdaq ise %0,06 değer kazancıyla 11.370 seviyesinden tamamladı. Piyasalardaki risk algısının bozulması ve sabitkoinlerde yaşanan gelişmelerle fırtına yaşanan kripto para piyasalarında daha sakin bir seyir görülüyor. Piyasanın sakinleşmesinde önde gelen sabitkoin Tether’de görülen toparlanma başta olmak üzere piyasada dalgalanmayı başlatan sabitkoin konusundaki endişelerin bir miktar dağılması etkili oldu. Perşembe günü 1 doların altına gerileyen Tether’de yeniden 1 dolarlık çıpa sağlandı. Bugün Bitcoin yeniden 30 bin doların üzerini görürken, diğer kripto varlıklar da fiyatlarda toparlanma izlendi. Bitcoin dün 28 bin doların da altına gerileyerek Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyesini görmüş, 1 hafta önce 96 dolar seviyesinden fiyatlanan LUNA ise 0,10 doların altına inmişti. FED tarafından gelecek faiz artırım beklentileriyle değer kazanmaya devam eden dolar endeksi, %1’e yakın artışla 104,8 seviyesinde işlem görerek Aralık 2002’deki seviyesine ulaşmış oldu. EUR/USD paritesi %1,3 düşüşle Ocak 2017’den bu yana en düşük seviyeleri görmüş oldu ve günü 1,0374 seviyesinden kapattı. Öte yandan GBP/USD paritesinde satışlar devam ederken günü değer kaybıyla 1,219 seviyesinde sonlandırdı. ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı faizi hafta başında gördüğü %3,20’lik rekor seviyeden gerilemeye devam ederken faiz gün içinde %2,82 seviyesine kadar geriledi. Euro Bölgesi tahvil getirileri de gerilemeye devam ediyor. Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvilinde getiri %0,84’e kadar geriledi. Petrolde Avrupa Birliği’nin Rusya ambargosu planını erteleyebileceğine ilişkin haber akışı fiyatların yükselmesine neden oldu. Avrupa Birliği’nin, Macaristan’ın vetosu nedeniyle Rusya’ya yönelik petrol ambargosu planını değerlendirmeye alabileceği yönündeki sinyaller sonrasında ABD ham petrolü 108 doların üzerine çıktı, Brent petrolün fiyatı da 110 dolardan işlem görüyor. VIX endeksi bu sabah 31,77 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında alım ağırlıklı bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde de bugün pozitif bir seyir var. Bugün Avrupa’da günün en önemli verisi Euro Bölgesi sanayi üretimi rakamları olacak. Şubat ayında bir önceki aya göre %0,7, geçen yıl aynı aya göre %2,0 artan sanayi üretiminde Mart ayı rakamları açıklanacak. ABD tarafında ise Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin Mayıs ayı için ilk rakamları gelecek.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta yurt dışında Euro Bölgesi, İngiltere ve Japonya’da enflasyon ile büyüme verisi ile ABD’de sanayi üretimi, perakende satışlar ve inşaat izinleri verileri küresel piyasaların takibinde olacak

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -