Gündem

Küresel piyasalar

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları kişisel tüketim harcamaları deflatörü verisinin fiyat baskılarında azalışa işaret etmesi ve güçlü gelen perakende sektörü karlarının desteğinde alıcılı seyir izledi. Makro veriler cephesinde kişisel tüketim harcamaları Nisan ayı manşet verisi aylık bazda 0,7 puan düşüşle %0,2 seviyesine gerileyerek beklentilere paralel gerçekleşti. Yıllık bazda da 0,3 puan düşüşle %6,3 seviyesinde gerçekleşerek piyasa beklentisi ile uyumlu görünüm sergiledi. Çekirdek veri aylık bazda değişim göstermeyerek %0,3 seviyesindeki seyrini sürdürürken, yıllık bazda 0,3 puan düşüşle %4,9 seviyesinde beklentilere paralel gerçekleşti. Bilançolar tarafında Ulta Beauty hisseleri beklentileri aşan net karın desteğinde %12,5 yükselirken, GAP hisseleri 2022 yılı tahminlerinin aşağı yönlü revize edilmesine karşın %4,3 artıda kapandı. Bu çerçevede gün içinde %2,70-2,75 bandında dalgalanan ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %2,74 seviyesinden kapandı. Almanya 10 yıllıkları ise %0,96 seviyesine geriledi. VIX endeksi de düşüşünü sürdürerek 25,72 seviyesine geriledi. Endeksler cephesinde Dow Jones endeksi %1,76 artışla 33.212,96 seviyesine yükselirken, S&P 500 endeksi %2,5 değer kazancıyla 4.158,24 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise yazılım şirketlerinin açıkladığı güçlü finansallar ve tahvil faizlerindeki gerilemenin desteğinde %3,3 artışla 12,131.13 seviyesine yükseldi. Haftalık bazda da endeksler artıda kapandı. Dow Jones endeksi %6,23 yükselişle 8 hafta ile 1923’ten bu yana görülen en uzun düşüş döngüsünü sonlandırdı. S&P 500 ve Nasdaq endeksleri de yaklaşık %7 değer kazancıyla 7 haftalık düşüşlerini sonlandırdı. Ancak zirveye uzaklık açısından Nasdaq endeksinin %25,2 ile hala ayı piyasası bölgesinde olduğunu belirtmek gerekir. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri ise gördükleri zirve seviyenin sırasıyla %13,7 ve %10,1 altında bulunuyor

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında da alıcılı seyir hakim. Ayrıca Çin’de yeni vaka sayılarının son üç ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından, büyümeyi canlandırmak için salgın kısıtlamalarının hafifletileceği yönündeki beklentilerin güçlenmesiyle yuanın değer kazandığını takip ediyoruz. ABD vadeliler cephesinde de pozitif seyir görülüyor. Bugün ABD piyasaları Memorial Day tatili sebebiyle kapalı olacak. Euro Bölgesi’nde de tüketici güveni verisinin revizyonu takip edilecek. Hatırlanacağı üzere Mayıs ayı öncü verisi aylık bazda 0,9 puan artışla -21,1 seviyesinde gerçekleşmişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de MNI Chicago PMI, CB tüketici güveni ve Dallas Fed imalat aktivitesi verileri takip edilecek. Mayıs ayı MNI Chicago PMI verisinin aylık bazda 0,7 puan düşüşle 55,7 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. CB tüketici güveni verisinin de 3,6 puan gerileme ile 103,7 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Dallas Fed imalat aktivitesi verisinin de 0,4 puan artışla 1,5 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de TÜFE verisi izlenecek. Mayıs ayı öncü verisinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %7,7 ve %3,5 seviyelerinde artışlar göstermesi bekleniyor. Asya cephesinde de Japonya’da sanayi üretimi verisi izlenecek. Nisan ayı öncü verisini yıllık bazda %3,4 daralma göstermesi bekleniyor. Çin’de de PMI verileri takip edilecek. Mayıs ayı resmi PMI verisinin aylık bazda 1,6 puan artışla 49 seviyesine, Caixin imalat PMI verisinin de 3,5 puan artışla 49,5 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Hizmet PMI verisinin de 3,1 puan artışla 45 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -