Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Jackson Hole öncesinde iyimserleşen makroekonomik öngörülerin desteğiyle rekor seviyelerdeki seyrini sürdürdü

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Jackson Hole toplantısı öncesinde, iyimserleşen makroekonomik öngörüler desteğinde rekor seviyelerdeki seyrini sürdürdü. Fed’in Jackson Hole toplantısında piyasa dostu hamlelerde bulunacağı yönündeki öngörülerin yarattığı pozitifliğin dün AMB tarafından gelen ılımlı söylemlerle de desteklenmiş olması piyasalardaki olumlu atmosferde etkili olan bir diğer unsur olarak öne çıktı. AMB Baş Ekonomisti Lane, varlık alım programının sonlandırılmasını konuşmak için Eylül ayının erken olacağını ve bu tartışmaların sonbaharda yapılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, ilaç sektörü özelinde Johnson and Johnson’ın geliştirdiği aşının ön klinik denemelerde antikor hücreleri artırdığı yönündeki haber de piyasalardaki risk algısını güçlendirdi. Risk algısındaki güçlü görünüm eşliğinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,36’lı seviyeleri test ettikten sonra %1,3390 seviyesinde dengelenirken, VIX endeksi 17 seviyesinin altına geriledi. Nasdaq endeksi %0,15 yükselişle 15.042 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi, %0,22 değer kazancıyla 4.496 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,11 artışla 35.406 seviyesinden kapandı. Sektörel cephede, havayolları, kruvaziyer ve bankacılık sektörü hisselerinin alımlara sahne olduğu takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında ise, Güney Kore Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi sebebiyle negatif seyir hakim. Banka politika faizini 0,25 puan artırarak %0,75 seviyesine yüksetti. Son üç yılda ilk kez faiz artırımına giden banka, pandemi döneminde ilk kez bu aksiyonu alan ilk gelişmiş ülke merkez bankası olarak öne çıkıyor. Ayrıca, MSCI Asya endeksinin de Çin hisselerinin düzenleyici otoritelerin aksiyonlarının yansımaları nedeniyle geri çekilmeye devam etmesi sonucunda 3 günlük rallisini sonlandırdı. ABD vadeliler tarafında da hafif satıcılı seyir görülüyor. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Kansas Fed imalat endeksi verilerine ek olarak, ikinci çeyreğe ilişkin büyüme, kişisel tüketim ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları deflatörü verileri takip edilecek. 21 Ağustos haftasına ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 350K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Kansas Fed imalat endeksi Ağustos ayı verisinin de aylık bazda 5 puan düşüşle 25 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor. İkinci çeyrek verileri cephesinde büyüme verisinin %6,5 seviyesinden %6,7 seviyesine revize edilmesi öngörülüyor. Kişisel tüketim verisinin %11,8’den %12,2’ye revize edilmesi, %6,1 olarak açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları deflatörü verisinin de bu seviyede teyit edilmesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de kişisel gelirler, kişisel harcamalar, kişisel tüketim harcamaları deflatörü, kişisel tüketim harcamaları çekirdek deflatörü verilerine ek olarak Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. Ayrıca para politikası duruşuna ilişkin kritik öneme sahip olan Jackson Hole toplantısı da takibimizde olacak. Kişisel gelirler ve kişisel harcamalar verilerinin Temmuz ayında aylık bazda sırasıyla %0,3 ve %0,4 artışlar kaydedeceği tahmin ediliyor. Kişisel tüketim harcamaları deflatörü verisinin yıllık bazda %4,1, kişisel tüketim harcamaları çekirdek deflatörünün de %3,6 yükseliş gösterdiği öngörülüyor. Öncü olarak Ağustos ayında 11 puan düşüşle 70,2 seviyesine gerileyen verinin 70,8 seviyesine revize edilmesi bekleniyor. Asya cephesinde Japonya’da Tokyo TÜFE verisi izlenecek. Verinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %0,1 ve %0,2 düşüşler kaydetmesi bekleniyor. Çin’de de sanayi sektörü karlılığı verisi izlenecek. Hatırlanacağı üzere veri Haziran ayında yıllık bazda %20 artış kaydetmişti.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu