Gündem

Küresel risk iştahında toparlanma eğilimi devam ediyor

Piyasa Gündemi

Fed’e ilişkin agresif sıkılaşma endişelerinin bir miktar yatışması geçen hafta risk iştahı ve piyasalarda toparlanmayı beraberinde getirdi. Yeni haftaya başlarken Çin’de üç ayın en düşük vaka sayısının açıklanması ve büyük şehirlerdeki katı pandemi kurallarının esnetilmesi küresel risk iştahını destekliyor. Küresel çapta merkez bankalarının yönlendirmeleri ve ekonomik veri akışları risk iştahı ve fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro Bölgesi – Tüketici Güveni Önem: Orta
•    15:00 Almanya – TÜFE Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Geçen hafta ortasından itibaren Fed’e ilişkin korkuların bir miktar yatışmasının etkisiyle ABD borsaları öncülüğünde küresel hisse piyasalarında toparlanmanın kaydedildiği görülüyor. Çin’den gelen olumlu haber akışları da hisse piyasalarını destekliyor. BIST-100 Endeksi cuma gününü yurt dışına kıyasla negatif ayrışarak %0,49 oranında değer kaybıyla 2.438,84 puandan tamamladı. ABD borsaları günü güçlü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah pozitif seyir korunuyor. Asya piyasalarında alıcılı bir fiyatlama hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 16,23 – 16,25 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 16,37’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Risk iştahındaki toparlanmayla BIST-100 Endeksi’nde 2.400 seviyesinin aşıldığı ve nisan sonundan itibaren süregelen ana düşüş trendinin üzerine çıkıldığı görülürken, cuma günü endeks yurt dışına kıyasla negatif ayrıştı. Yurt içi piyasalarda enflasyona endeksli yeni bir ürün konusunda oluşan beklentiler TL varlıklarda ayrışmalara neden olabiliyor. Yeni haftaya olumlu bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste cuma günü test edilen 2.470 ve devamında 2.500 seviyeleri izlenecek ilk önemli direnç noktalarıdır. 2.500 üzerinde tarihi zirveye doğru bir fiyatlama yaşanabilir. Geri çekilmelerde ise düşüş trendinin bulunduğu 2.429 seviyesi ilk önemli destek noktası olurken, bu seviye altında 2.400 altına sarkmalarda satışların devamı beklenebilir.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -