Gündem

Mart’dan sonrasının yolu ?

FED’in yolu belli de nasıl olacağı belli mi. Hani fed’den 5/6/7 faiz artışları bekleniyor ya dün akşam 4 Fed yetkilisi Mart ayında faiz oranlarını artıracaklarını söylediler ancak bundan sonra ne olabileceği konusunda temkinli konuştular ve belirsiz bir enflasyon görünümü ve hala devam eden bir salgın karşısında seçenekleri açık tutma arzusunun sinyalini verdiler. Politika yapıcıların, bu yıl içinde merkez bankasının piyasaları desteklemek ve ekonomik toparlanmayı beslemek için Hazine menkul kıymetleri ve ipotek destekli menkul kıymetler satın almasıyla iki katına çıkan bir bilanço ( yaklaşık 9 trilyon dolar) portföyünü küçültmeye başlaması bekleniyor. Ama ; Mal tedarik zinciri sorunlarının zamanla hafifleyeceğini biliyoruz; bu fiyatları düşürmeli AMA aynı zamanda, “hizmet tarafında artan ücretlerin baskısı olduğunu biliyoruz” ve bu da fiyatları yukarı çekme eğiliminde olacaktır. Mali desteğin azalması ve Omicron COVID-19 varyantının neden olduğu enfeksiyonlardaki artışın işgücünü aksatması nedeniyle, geçen yıl 1984’ten bu yana en hızlı yıllık hızda genişledikten sonra, ABD ekonomik büyümesi bu yılın başında yavaşlayabilir. Fed’in son açıklamaları Mart ayında 50 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını geri çekiyor gibi görünüyor. Para piyasaları Mart ayı için çeyrek puanlık bir artışla ve yıl sonuna kadar dört puanlık artışla fiyatlanıyor. ABD doları, önde gelen emsalleri karşısında yaklaşık üç haftanın en büyük düşüşünün ardından sabah saatlerinde yatay. Doların altı rakibe karşı değerini ölçen dolar endeksi %0,05 artışla 96.715’e yükseldi ve dün bir ara %0.59’luk düşüş gerçeklemişti. Geçen hafta sonu ise Fed’in Mart ayında faiz oranlarını 50 baz puan artırabileceği ihtimalini düşünüldüğünden 19 ayın en yüksek seviyesi olan 97.441’deydi. Bugünün gündemine baktığımızda ise; Yurtiçinde ; İSO İmalat Sektörü PMI Ocak ve İTO perakende ve toptan fiyat verilerini takip ederken. Yurtdışında Avrupa tarafında ; Almanya’dan Aralık ayı perakende satışlar, Avrupa PMI verileri, ABD tarafında ise ; imalat sektörü PMI, İnşaat harcamaları, ISM İmalat sektörü PMI verilerini takip edeceğiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik’te hisse senetlerinde bölgede birçok Borsanın tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı sakin bir seyir izleniyor.Çin, Hong Kong, Güney Kore ve Singapur borsalarında işlem geçmiyor.Japonya borsaları yüzde 1 civarında artışlar kaydetti. Avustralya’da ise endeks ılımlı bir kazanıma yöneldi.

Avustralya Merkez Bankası faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizi yüzde 0.10 düzeyinde sabit bıraktı.Piyasa beklentisi faizin değişmemesi yönündeydi.

Yurt içinde İstanbul için enflasyon verilerinin takip edileceği ayın ilk gününde, yurt dışında imalat sektörü PMI verileri ekranlara düşecek.

Resmi Gazete’de Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi hakkında Tebliğ yayımlandı.Tebliğ’de “Merkez Bankası, bankanın mevduat hesabına uygulayacağı azami faiz oranını belirlemeye yetkilidir.” denildi.

Doğal gazda, şubat ayında mesken ve sanayi aboneleri için geçerli tarife sabit kaldı, elektrik üretim amaçlı tarifeye yüzde 14 zam yapıldı.

Meskenlerde alçak gerilim tek zamanlı abone grubu için, faturaya esas günlük ortalama 5 kilovatt saat(kWh) olan tüketim miktarının 7 kWh olarak belirlenmesine ilişkin Enerji Piyasa Düzenleme Kurulu’nun kurul kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barken, Fed’in faiz oranlarını ne kadar hızlı ve nereye kadar yükselteceğini ekonomide ve özellikle enflasyonda ne olacağını bağlı olduğunu söyledi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed’in Mart toplantısında faizi 50 baz puan artırmasının da seçenekler arasında olduğuna ilişkin sözlerine açıklık getirdi. Bostic, Mart ayında 50 baz puanlık bir artırımın tercih ettiği artırım miktarı olmadığını ifade etti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Fed’in pandemi döneminde ekonomiye sağladığı desteği geri çekmeye başlamasının zamanı geldiğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Mart ayında faizlerin artırılmasını beklediğini, ancak faizlerin yıl sonuna kadar hangi seviyeye yükseltilmesi gerektiği konusunda “seçeneklerin açık” tutulmasını istediğini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda İngiltere’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları genişletmesine izin veren yasanın 10 Şubat’a kadar yürürlüğe gireceğini duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin borçlanma tahminini 476 milyar dolardan 729 milyar dolara yükseltti. Enflasyon görünümünün belirsiz olduğuna işaret eden Harris, Kovid-19 salgınının azalmasının, mal talebinin zayıflamasının ve arz darboğazlarının gevşemesinin yıl boyunca enflasyonist baskıları azaltmasının beklenebileceğini ifade etti.Harris, enerji fiyatlarının 2022’de istikrara kavuşmasını beklediğini ancak jeopolitik istikrarsızlığın fiyatları daha da yükseltebileceğini aktardı. Salgının seyrinin ABD’nin ekonomik görünümü için birincil aşağı yönlü risk olmaya devam ettiğini belirten Harris, salgının Çin ve Güneydoğu Asya’da devam eden karantina önlemleri nedeniyle tedarik zincirlerinin toparlanmasını tehlikeye atmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu