Gündem

Merkez bankalarından şahin mesajlar

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
10:00 EUR Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Ara) 0,50% 3,70%
12:30 GBP İnşaat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Oca) 54,3 54,3
16:30 USD Ortalama Saatlik Kazançlar (Aylık) (Oca) 0,50% 0,60%
16:30 USD Tarım Dışı İstihdam (Oca) 150K 199K
16:30 USD İşsizlik Oranı (Oca) 3,90% 3,90%
16:30 CAD İstihdam Değişikliği (Oca)   54,7K
16:30 CAD İşsizlik Oranı (Oca) 6,20% 5,90%
18:00 CAD Ivey PMI (Oca)   45
21:00 USD Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayısı   4,95

 

BİLGİLENDİRME

İlgili sayfada yer alan ekonomik takvim içeriği, güvenilir yurt dışı haber ve veri sağlayıcılardan temin edilmektedir. Ekonomik takvim içeriğinde yer alan haberler, haberlerin açıklanma tarihi ve zamanı, önceki, beklenti ve açıklanan rakamlarda gerçekleştirilecek olası değişiklikler, veri sağlayıcı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Benzeri durumlardan kaynaklanacak olası değişimlerden GCM Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu tutulamaz.

 

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsalarında Amazon sonrası pozitif seyretti”

Teknoloji hisselerinde gerçekleşen satışların dün borsa endekslerinde oluşturduğu baskı ardından bugün Asya tarafında pozitif seyir izlendi. Şirketin güçlü bilanço açıklaması ardından teknoloji hisselerindeki satış endişesi şimdilik sona ermiş görünüyor. Önceki gün Facebook bilançosu ile birlikte satışlar etkili olmuştu.

Ancak yükselen petrol fiyatlarının enflasyon beklentilerini yukarı çekmesi ve dün büyük merkez bankalarının şahin açıklamaları piyasaların dikkatle takip ettiği başlıklar olmaya devam ediyor.

Japonya’da endeks 0,2% civarında yükselirken, Asya endekslerine Hong Kong liderlik etmiş görünüyor. Endeks burada 2,7% civarında yükseliş gösterdi. ABD vadelilerinde ise Nasdaq 1,8, S&P 1%, Dow 0,5% yükseliş yaşamış durumda. ABD 10 yıllık tahvil faizi yükseliş eğilimiyle 1,85%’i gördü. Dolar endeksi ise baskılanmayı sürdürerek varlık fiyatlarına yön vermeye devam etti.

 “Amazon’dan güçlü bilanço”

Amazon’un Cloud segmentinin piyasa tahminlerini aşması ve Amazon Prime aboneliğine zam yapması, artan maliyetlerin şirket karını eritebileceği endişelerinin azaltılmasına yardımcı oldu. Şirketin 2021 yılı son çeyrek gelirleri 17,78 milyar Dolar oldu. Hisse başı kar ise 5,8 Dolar olarak gerçekleşti. Şirket ayrıca yatırım yaptığı elektrikli araç şirketi Rivian’dan da etkili bir pay elde etti.

“Merkez bankalarından şahin mesajlar”

Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın enflasyonun tahminlerinden daha hızlı şekilde ilerlediğini belirtmesi, Banka’nın bu yıl önlemlere başlayabileceği beklentisini ön plana çıkardı. Avrupa Merkez Bankası da uzun süredir enflasyonun geçici olduğunu savunmuş, ancak enflasyon yükselmeye devam etmişti. Bu yıla ilişkin beklentiler açıklamalarla yoğunluk kazandı.

İngiltere Merkez Bankası’nda ise faiz artırımına rağmen üyelerin neredeyse yarısının daha fazla faiz artırımı yönünde fikre sahip olduğu görüldü. Dolayısıyla iki büyük merkez bankasının da bu yıl yeni adımlar atacağı yönünde beklentiler bulunuyor.

“Petrolde etkili yükseliş”

Petrol fiyatları sıkılaşan piyasa koşulları, artan jeopolitik risk ve üstüne soğuk havaların enerji talebini artırmasıyla birlikte 2014’ten bu yana en yüksek seviyelerine ulaştı. OPEC+ hafta içinde üretimi 400 bin varil artırma kararı alsa da bu durum ılımlı olarak görülüyor. Öte yandan OPEC+ üretim kotasını son aylarda dolduramadığı için fiyatı yukarı yönde etkileyen maddeler arasında yer aldı.

 “ÖNE ÇIKANLAR”

“ABD istihdam verileri bekleniyor”

Haftanın önemli verilerinden ABD istihdam rakamları bugün TSİ 16:30’da açıklanıyor. Omicron varyantına bağlı vaka artışlarının net şekilde etkilediği istihdam piyasasında Ocak ayına ilişkin bilgiler alınacak. Tarım dışı istihdam artışının 150 bin civarında olması bekleniyor. Aralık ayında 199 binlik bir artış olmuştu. Dolayısıyla Avrupa’da göre daha esnek kısıtlamalar uygulayan ABD’de istihdam piyasasının daha çok etkilenmesi bekleniyor.

İşsizlik oranını 3,9%’da sabit kalması beklenirken, ortalama saatlik kazançların bir önceki aya göre 0,5% oranında artması bekleniyor. Yıllık bazdaki artışın ise 5,2% olduğu öngörülüyor. Bu veri gelirlerdeki artışın talebi artıracağı tahmin edilerek enflasyon için beklentileri şekillendirebiliyor.

 “Bilanço sezonu sürüyor”

Son günlerde açıklanan Apple, Meta Platforms (Facebook) ve Amazon bilançoları içinde bulunduğumuz dönemde şirket gelişmelerinin tüm endekslere ne kadar etki edebileceğini gösterdi.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -