Gündem

Ortaya çıkan yeni bir hikaye yok

Fed’in geçen hafta gösterge gecelik faiz oranını 50 baz puan artırarak, 22 yılın en büyük artışının ardından, yatırımcılar merkez bankası politika yolunun ne kadar agresif olacağını değerlendiriyor. CME’nin FedWatch Tool’una göre, merkez bankasının Haziran toplantısında en az 50 baz puanlık bir artış için beklentiler tamamen fiyatlanmış durumda. Zaten Powell’da dün “Fed’in gelecek iki toplantının her birinde faizi 50 baz puan artıracağı beklentisini tekrarlarken, “Eğer işler beklediğimizden daha iyi gider ise daha azını yapmaya, eğer veri yanlış yöne gider ise daha fazlasını da yapmaya hazırız” diye konuştu Asya piyasaları, ABD hisse senetlerindeki dalgalı bir günün ardından (Dow %0.33 ve S&P %0.13 düşerken, Nasdaq %0.06 arttı) sabah saatlerinde haftalık kayıplarını azaltma eğiliminde. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1.5 yükseldi ve haftalık kayıplarını yaklaşık %3’e indirirken, Avustralya hisseleri %1.53 , Japonya’nın Nikkei %2.61 ve Hong Kong’da Hang Seng %2.21 yükselmiş durumda. Hisse senetlerindeki yüksek hareketler, ABD Hazine tahvillerinde yaşanan düşüşü yansıttı ve gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirisi %2.817’den %2.8895’e ve Fed politikasını duyarlı 2 yıllık tahvil getirisi de %2.522’den %2.5941’e yükseldi. Gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirisi, Pazartesi gününün en yüksek seviyesi olan %3.203’ten gerileyerek %2.882 seviyesine geldi. Euro 1.038 dolarda, 2017’nin en düşük seviyesi olan 1.034 dolara yaklaşıyor ki bu seviye yaklaşık 20 yılın en düşük seviyesi. ABD doları, Rusya’nın Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvurma planını sertleştirmesiyle birlikte güvenli liman talebiyle desteklenen 20 yılın en yüksek seviyesi olan 104.92’nin hemen yanından 104.75 seviyesinde bulunmakta. Yükselen doların etkisiyle üç ayın en düşük seviyesine inen spot altın, %0.23 artışla ons başına 1.825.86$’a yükseldi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

MSCI Global Standard Türkiye Endeksi’ne Sabancı Holding ve Türk Hava Yolları dahil edildi. MSCI Small Cap Türkiye Endeksi’nden de Anadolu Sigorta, Bera Holding, Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları ve YKB’yi de çıkarıldı Endeks’e Alarko Holding, Iş Gayrimenkul Yatırım, Kızılbük Gayrimenkul, Penta Teknoloji ve Vestel Beyaz Eşya’yı dahil edildi.

Güler Yatırım Holding, iştiraki Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’nın sermayesini artırarak halka arz edecek

Yer kabuğunda ve su kaynaklarında tabii olarak bulunan, ekonomik ve ticarî değeri olan petrol, doğal gaz, jeotermal ve su kaynakları dışında kalan her türlü madenler için devlet hakkı oranları yüzde 25 artırılmı olarak uygulanacak. Daha önce %25 artırımlı olarak uygulanması kararlaştırılan altın, alüminyum, bakır, çinko, demir, gümüş, krom ve kurşun kararın dışında bırakıldı.

Commerzbank FX Araştırma Bölüm Başkanı Ulrich Leuchtmann Türkiye’de enflasyonun aşağı çekilebilmesi ya da daha fazla yükselmesinin önlenebilmesi için TCMB’nin politikasını değiştirmesi gerektiğini, Enflasyondaki yükselişin hızlanması ihtimaline dikkat çekerken, artan gıda fiyatlarının da zorlayıcı seviyelere geldiğini, ancak yükselen akaryakıt fiyatlarının enflasyon için daha tehlikeli olduğunu belirten Leuchtmann, TCMB gerektiği gibi mücadele etmezse Türkiye’de enflasyonun çok çok yüksek seviyeleri görme riski bulunduğunu söyledi.

Kuroda: Enflasyonda beklenen yükseliş büyük ölçüde enerji maliyetleri ile yönlendirildi, sürdürülebilirlikten yoksun. Emtia fiyatlarında son dönemdeki artış reel gelirleri azaltarak ekonomiye zarar veriyor

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Fed’in resesyona neden olmadan enflasyonu aşağı getirebileceğine inandığını, çünkü ABD’nin güçlü bir iş gücü piyasasına ve hane halkı bilançolarına sahip olduğunu söyledi.

ABD Senatosu, Powell’ın 4 yıllık bir dönem için daha Fed Başkanı olmasını onayladı.

Fed başkanı Powell, Katıldığı radyo programında, “Enflasyonun ne kadar acı verici olabileceğini anlıyorum ve takdir ediyorum” ifadelerini kullanan Powell, Fed’in gelecek iki toplantının her birinde faizi 50 baz puan artıracağı beklentisini tekrarlarken, “Eğer işler beklediğimizden daha iyi gider ise daha azını yapmaya, eğer veri yanlış yöne gider ise daha fazlasını da yapmaya hazırız” diye konuştu.

Yunanistan parlamentosu, ülkede protestolara neden olan ve ABD’nin ülkede yeni üsler açmasına izin veren ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı (MDCA) onayladı

Dünya bankası ; Yenilenebilir enerji altyapısını oluşturmak ve elektrikli araçlar üretmek için gerekli metallere olan talebin önümüzdeki yıllarda artması, metallerin fiyatlarını artırması ve bunları ihraç eden ülkeler için beklenmedik kazançlar sağlaması muhtemel.” değerlendirmesinde bulunuldu. kırmızı metal ile bakır ve alüminyumun enerji dönüşümünde temel faydalanıcılardan olacağı vurgulanan raporda, krom ve demir cevheri gibi çelik alaşımları, nikel, lityum ve kobalt gibi pil metallerinin yanı sıra nadir toprak ve platin grubu metaller diğer önemli metaller arasında sıralandı.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -