Gündem

Petrol stokları geriledi

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
16:30 USD Mal Ticaret Dengesi (Ara)   -98,04B
18:00 CAD Kanada Merkez Bankası (BoC) Para Politikası Raporu    
18:00 CAD BoC Basın Toplantısı    
18:00 CAD BoC Faiz Duyurusu    
18:00 CAD Faiz Oranı Kararı 0,25% 0,25%
19:00 USD Ham Petrol Stokları   0,515M
19:00 USD Benzin Stokları   5,873M
22:00 USD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması    
22:00 USD Federal Fon Hedef Oranı 0,25% 0,25%
22:30 USD FOMC Basın Toplantısı    

“GERİDE KALANLAR”

“Asya borsaları karışık seyretti”

Bugün gerçekleşecek Fed para politikası beyanatı öncesi Asya borsaları karışık seyrederken, ABD vadelilerinde pozitif görünüm oluştu. Hang Seng endeksini teknoloji hisseleri desteklerken, Japon Nikkei endeksi sınırlı kayıplar gösterdi. ABD vadelilerinde ise Nasdaq 0,6% üzerinde yükselişle ön plana çıktı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,774% civarlarında seyretti.

 “Petrol stokları geriledi”

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün açıkladığı rakamlara göre ABD ham petrol stokları önceki hafta 872 bin varil geriledi. Beklentinin üzerindeki gerileme petrol fiyatlarını sınırlı da olsa destekledi.

“ÖNE ÇIKANLAR”

“Kritik Fed beyanatı bugün”

Piyasaları haftalardır etkisi altına alan Fed beyanatı bugün TSİ 22:00’da gerçekleşecek. 22:30’da ise Başkan Powell’ın basın açıklaması takip edilecek.

Piyasa beyanatta Fed’in ne kadar şahin olacağını takip edecek. Enflasyonla mücadele vurgusu yapılması ve enflasyonun yükselmesi agresif adımlar atılabileceğine yönelik beklentileri ön plana çıkarmış, bu da piyasaları negatif etkilemişti. Bu yıla ilişkin 4 faiz artırım ihtimali piyasanın hazırlıklı olduğu senaryo olarak tahmin ediliyor.

Powell’ın enflasyona ilişkin ifadeleri kaç faiz artırılacağı veya uç senaryolardan olan 25 yerine 50 baz puan faiz artırımı ihtimali gibi tahminlere yöne verebilir. Öte yandan veri odaklı politikanın devam edip etmeyeceği veya enflasyonu tetikleyen unsurlardan tedarik zinciri sorununa ilişkin açıklamalar yakından takip edilecek.

Piyasa beklentisine paralel olarak GCM Yatırım Araştırma Departmanı beklentimiz Fed’in bu toplantıda faiz konusunda adım atmayacağı yönünde.

“Fed öncesi Kanada Merkez Bankası izlenecek”

Kanada Merkez Bankası beyanatı TSİ 18:00’da gerçekleşecek. Bir saat sonrasında ise basın konferansı gerçekleştirilecek.

Banka’nın 2022 ortasına kadar faiz artırımı öngörmemesine rağmen, piyasalarda olası bir adımla ilgili beklentiler de yoğun şekilde yer alıyor. Şu an için piyasa beklentisi ağırlıklı olarak faizde değişiklik yapılmayacağı yönünde. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz de bu şekilde. Ancak enflasyonun 1991 yılından bu yana en yüksek seviyelerde bulunması nedeniyle temkinli olmak gerekiyor.

“Tesla bilançosu takip edilecek”

ABD’de yakından takip edilen bilanço sezonunda bugün teknoloji devi Tesla bekleniyor. 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu