Gündem

Piyasadan haberler

Ege Endüstri, 35 milyon euro tutarında bir yatırım kredisi alınmasına yönelik çalışmalar başlattı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimizin Ege Serbest Bölgesi’nde yapmayı planladığı fabrika yatırımının finansmanında kullanılmak üzere, 2 yılı geri ödemesiz 8 yıl vadeli 35 milyon Eur tutarında bir yatırım kredisi alınmasına yönelik çalışmalar başlatılmış olup, bu kapsamda International Finance Corporation’a (IFC) ilgili çalışmaları yürütmek üzere yetki belgesi verilmiştir. Gelişmeler konusunda yatırımcılarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

E-Data Teknoloji, NGX Teknoloji AŞ ile yüksek performanslı yedekleme üniteleri ürünü olan NGX Storage’ın distribütörlüğü için distribütörlük sözleşmesi imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimiz, Türkiye menşeili yeni nesil veri altyapıları oluşturmak için önemli bir etkinleştirici olarak işletmeler için birleştirilmiş tamamı flash diziler ve hibrit depolama çözümleri sunmamın yanı sıra, yerleşik birleşik mimarisi ile sunucu ve masaüstü sanallaştırma, bulut bilişim, veri ambarı, iş zekası, büyük veri, gerçek zamanlı analitik ve veri tabanlarının yanı sıra yedekleme ve felaket kurtarma operasyonları dahil olmak üzere çeşitli veri merkezi iş yüklerini elde etmek için blok, dosya ve nesne verilerini aynı anda sunabilen, üretici bir firma olan NGX Teknoloji A.Ş ile yüksek performanslı yedekleme üniteleri ürünü olan NGX Storage’ın distribütörlüğü için 08.01.2022 tarihi itibariyle distribütörlük sözleşmesi imzalamıştır.”

Doğanlar Mobilya, 2022 yılında konsolide satış hedefini geçen yıla göre %80 – %90 büyüme ile 3,2–3,4 milyar TL olarak belirledi. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen 2022 yılı bütçesinde Doğtaş, Kelebek, Lova Yatak, Ruum Store markalarının hedeflenen bütçelerine ek olarak pandeminin etkisinin geçen yıllara göre azalması beklentisi, kur artışının etkileri değerlendirilerek ihracatta hedeflenen büyüme, e-ticaret sektörüne yapılan yatırımlar sonucu hedeflenen büyüme ve Kelebek Mutfak markasının yeniden yapılandırılmasının etkileri değerlendirilerek konsolide satış hedefi geçen yıl ile kıyaslandığında %80 – %90 büyüme ile birlikte 3,2 – 3,4 milyar TL olarak belirlenmiştir.”

İş Girişim Sermayesi, bağlı ortaklığı Nevotek’e 7 milyon TL kısa vadeli finansman sağladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimizin Bağlı Ortaklığı Nevotek Bilişim Ses ve İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“Nevotek”)’ye Sermaye Piyasası Kurulu’nun III-48.3 sayılı Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği’nin 20/3 maddesi kapsamında 1 yıla kadar vadeli, 7.000.000 (yedimilyon) TL kısa vadeli finansman sağlanmasına karar verilmiş olup, 11.01.2022 tarihinde ilgili tutar Nevotek’e ödenmiştir. “

Kızılbük GYO, Kızılbük Wellness Resort projesinde Aralık ayında 1.032 aet devre satış sözleşmesi imzaladı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimizin Marmaris’te yürüttüğü “Kızılbük Wellness Resort” projemizde bulunan devremülk ünitelerimizin ön satış işlemleri kapsamında 01 Aralık – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında müşterilerimizle 1.032 adet devre satış sözleşmesi imzalanmış, bu sözleşmelerin toplam ön satış bedeli 134.465.164 TL olarak gerçekleşmiştir.”

Pasifik GYO payları bugünden itibaren BIST Katılım Tüm endeksi kapsamına dahil edilecek. BIST’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”BIST Piyasa Değeri Ağırlıklı Pay Endeksleri Temel Kuralları madde 5.6.f uyarınca Pasifik GMYO payları 12/01/2022 tarihinden itibaren BIST Katılım Tüm endeksi kapsamına dahil edilecek olup, endeksin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 267.500.000 ve fiili dolaşımdaki pay oranı ise %25 olarak dikkate alınacaktır.”

Anadolu Efes’in 2021 yılı dördüncü çeyrekte konsolide satış hacmi yüzde 13,2 arttı Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:”2021 gibi zorlu bir yılda her iki iş kolunda da sağlanan güçlü hacim performansı önceliklerin sürekli değiştiği bir ortamda doğru stratejiyi izlerken belirsizlikler karşısında aldığımız aksiyonlar sayesinde geliştirdiğimiz çeviklik ve adaptasyon yeteneğimizin bir göstergesidir.Anadolu Efes’in konsolide satış hacimleri 4Ç2021’de bir önceki yıla göre %13,2 artışla 23,9 mhl’ye ulaşarak güçlü bir büyüme göstermiş, bu büyümeye her iki iş kolu da katkı sağlamıştır. Özbekistan’ın meşrubat operasyonlarımızdaki etkisi hariç tutulduğunda, 2021 yılının son çeyreğindeki yıllık bazda büyüme %6,6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Dönem içerisinde maliyet artışlarını karşılamaya yönelik uygulanan fiyat artışlarına rağmen son çeyrekteki konsolide hacim performansı beklentilerimizin önemli ölçüde üzerinde gerçekleşmiştir. Meşrubat operasyonları son çeyrekte güçlü ivmesini sürdürürken, 2021 Coca-Cola İçecek için rekorla dolu bir yıl olmuştur. Bira grubunda hem yurt içi hem de uluslararası satışlarda büyüme görülürken, Rusya bira operasyonlarının olağanüstü bir performans daha kaydettiği ve büyüme ivmesini sürdürdüğü bir çeyrek olmuştur. Pandeminin neden olduğu zorluklar yılın son çeyreğinde etkisini sürdürse de, geçen yılın düşük baz etkisiyle Türkiye ve BDT bira operasyonlarında hacim artışı kaydedilmiştir.

Ulusoy Un, Söke Değirmencilik paylarının tamamının satın alımı konusunda anlaşmaya vardı ve sözleşme imzaladı

Tüpraş, Bloomberg’in “2022’de İzlenmesi Gereken 50 Şirket” listesinde yer alan tek Türk şirketi oldu

Margün Enerji, Burdur-2 ve Osmaniye-2 için önerilen alanların uygun bulunduğunu bildirdi

Enka İnşaat iştiraki Çimtaş, Meksika’daki Pemex Dos Bocas Rafinerisi projesi için 12 proses kolonundan 8’ini tamamladı

Ülker, S&P Global ESG 2021 Endeksi’nde yer alan tek Türk gıda şirketi oldu

Thy/Ekşi: Kazakistan’a seferlerimiz başlıyor. 13 Ocak itibariyle Nursultan meydanına tarifeli seferlerimiz başlıyor. Almati’ye tarifeli seferlerimiz için yetkililer ile görüşmelerimiz sürmektedir

Vestel, Play-Fi ses teknolojili TV’ler geliştirmek için DTS şirketi ile iş birliğine gitti

Yünsa, hakim ortaklar arası imzalanan pay devir anlaşmasını duyurdu

Acıselsan ile Petrol-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine başlandı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi: “Şirketimiz ile Petrol-İş Sendikası arasında 01.01.2022 – 31.12.2023 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine bugün itibariyla başlanmıştır.”

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu