Gündem

Piyasalarda bugün

Ne Oldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımızı konut sektöründeki arızi dalgalanmadan korumak amacıyla konut finansmanı konusunda 3 ayrı paketi milletimizin hizmetine sunuyoruz. İlk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon TL’ye kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık %0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz.
Erdoğan: Temmuz ayında yapılacak enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle dar gelirlilerin alım gücünü biraz daha iyileştireceğiz.
Erdoğan: Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar TL’lik finans sağlayacağız.
Erdoğan: Çeşitli yollarla sınırlarımıza giren ve ülkelerine geri gönderdiğimiz düzensiz göçmen sayısı 2016’dan bugüne kadar 320.000 aşmıştır.
Fed, Finansal İstikrar Raporu’nda Ukrayna’daki savaş ve yüksek enflasyonun finansal sisteme yönelik başlıca riskler oluşturduğunu bildirdi. Raporda, bu doğrultuda finansal piyasalarda yüksek oynaklık ve piyasa likiditesi üzerinde bazı baskılar yaşandığı vurgulandı.
AB ile Macaristan, Rusya’ya petrol yaptırımı konusunda görüşmeyi sürdürüyor. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Szijjarto: AB Komisyonu Başkanı ile Rusya’ya yönelik yeni yaptırım paketiyle ilgili Budapeşte’de gerçekleştirilen görüşmede kısmi ve küçük bir ilerleme sağlandı.
Atlanta Fed Başkanı Bostic: Önümüzdeki toplantılarda 75 baz puanlık artırım düşük olasılık.
Almanya Ekonomi Uzmanları Konsey Üyesi Truger: Rus gazı kesilir ise Almanya derin resesyonla karşı karşıya kalır
Almanya Başbakanı Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya ile Ukrayna arasında barışın oluşturulması için öncelikle iki ülke arasında ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledi.
Pentagon Sözcüsü Kirby, Rusya’nın Donbas bölgesinde halen planladığı takvimin gerisinde olduğunu, Rus ordusunun coğrafi anlamda çok sınırlı bir ilerleme kaydettiğini söyledi.
Japonya, zayıf yen konusunda uyarıda bulundu, herhangi bir eylemde G7 ile temas kurma sözü verdi.
Ne Olacak?

Yurt içinde İşsizlik Oranı açıklanacak.
Hazine Tahvil İhaleleri gerçekleşecek.
Euro Bölgesi ve Almanya’da ZEW endeksleri açıklanacak.
ABD Hazine Bakanı Yellen, G7 Ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere 19 – 20 Mayıs tarihlerinde Almanya’ya gidecek. Bonn şehrinde yapılacak toplantıların öncesinde de Yellen, 14 Mayıs’ta Polonya’ya, 16 Mayıs’ta da Belçika’ya gidecek.
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati başkanlığındaki heyet bugün ve yarın Marakeş’te düzenlenecek EBRD Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantılarına katılacak.
AB – Japonya Zirvesi, 12 Mayıs’ta Tokyo’da yapılacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah hafif alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -