Gündem

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ? BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.4 yükseliş ile 2,290 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 2,278 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 2,312 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ? Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. SASA (5.95 puan) ve KCHOL (3.59 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EREGL (-5.7 puan) ve ASELS (-3.19 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL? BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 22 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %6.20 ile ASELS ve %4.86 ile KOZAA olurken, en fazla azalan hisselerin ise %7.64 ile THYAO ve %7.61 ile PGSUS olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR? BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 18 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 12 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %15 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2.16 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %2.16 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL? RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 17 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise SASA ve KOZAA hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta ISCTR, SASA ve TTKOM dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise ASELS, EREGL ve KOZAA ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -