Gündem

Sanki Ukrayna ile biz, ama sadece borsada

Girişimiz biraz basın bülteni olacak ama ne yapalım. NATO dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasına tepki olarak , Doğu Avrupa’ya daha fazla gemi ve savaş uçağıyla takviye ederek hazır hale getirdiğini ifade ederken, Washington’daki ABD Savunma Bakanlığı da yaklaşık 8500 Amerikan askerinin yüksek düzeyde alarma geçirildiğini ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bölgeye konuşlanma emrini beklediklerini söyledi. Transatlantik birlik için bastıran Başkan Joe Biden, dün Ukrayna krizini görüşmek üzere bir dizi Avrupalı liderle 80 dakikalık güvenli bir görüntülü görüşme yaptıktan sonra Beyaz Saraydan yapılan açıklamada ” Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığını daha fazla caydırmak için ortak çabalarını, bu tür eylemler için Rusya’ya ağır sonuçlar ve ağır ekonomik maliyetler getirme ve NATO’nun doğu kanadında güvenliği güçlendirme hazırlıkları da dahil olmak üzere ortak çabalarını görüştüklerini” yönünde açıklama geldi. NATO’nun şimdiye kadar Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya’da tanklar, hava savunma ve istihbarat ve gözetleme birimleri tarafından desteklenen çok uluslu taburlarda yaklaşık 4.000 askeri bulunuyor. Haberleri verdik sıra piyasalarda . Zaten ABD’nin daha hızlı faiz artırımlarına ilişkin endişeler, artan enflasyon ve yüksek petrol fiyatları piyasaları sallarken, Ukrayna üzerindeki artan gerilimler de piyasalarda düşüşün hızlanmasına neden oldu. 07.07 itibariyle MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %1,2 düşerek bir ayın en düşük seviyesine, Japon Nikkei %2 kayıpla Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Hong Kong %1,64 ve Kore’nin KOSPI %1,67 değer kaybında. Düşüşler fırsat yaratır bazı yatırımcıların yorumlarında , değerlemeler daha çekici hale geliyor ve bazı sektörler için kazanç artışı hala güçlü yorumlarını okumaktayız ki bu da piyasanın olumlu habere hızlı reaksiyon göstereceğinin yansıması. FED’in iki günlük toplantısı bugün başlıyor. Bu yıl içinde beklenen faiz artırımlarının zamanlaması ve hızıyla ilgili herhangi bir ipucunu merakla bekleniyor. Para piyasaları, Mart ayında, yıl sonuna kadar üç çeyrek puanlık artışla ilk faiz artırımını zaten fiyatladı, hatta 4 bile kısmen içine girdi gibi gibi. ABD 10 yıllık getirileri sabit kalarak %1.76 seviyesinde, Dolar endeksi, 95.922’de yatay, ABD ham petrolü %0.5 artışla varil başına 83.73$’a ve Brent ham petrolü %0.65 artışla 86.83$’a yükseldi. Spot Altın fiyat, gün için sabit, ancak geçen haftanın iki ayın en yüksek seviyesi olan 1.847.7$’a yakın, ons başına 1.843$ ‘dan işlem görüyor. Dün ; Dolar/tl %0,45 aşağıda , tahvil faizleri %1 aşağıda, CDS’ler 3 puan yukarıda 532’deydi, ama Borsamız da yine devre kestik ve yine eşleşme olamadı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde önceki gün ABD’de yaşanan volatil seansın ardından sert düştü.Wall Street’te seansa negatif başlayan endeksler gün içinde toparlandı ve kapanışta seyrini pozitife döndürmeyi başardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji kesintileri hakkında yaptığı değerlendirmede, “Bu geçici arızi durum, bizden kaynaklanan durum değil. Hedeflerimize engel olmaz, hem sanayicimizi hem ihracatçımıza uygun miktarda arz güvenliğini tahkim etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sorun kurulu güç kapasitesinin yetersizliği değil, anlık olarak İran’dan gelen gazın kesintiye uğraması durumudur. Bunu da birkaç gün sonra atlatacağız.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, elektrik faturalarında kademeli tarifeye ilişkin, “Tüketim limitine ilişkin gerçekten ihtiyaç varsa değişikliğe gidebiliriz. 150 kilovatsaat kalacak diye bir kaidemiz yok” açıklamasında bulundu.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin, olumsuz hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’nın saat 13.00’e kadar uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

İstanbul’da yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul Valiliği saat 13.00’a kadar özel araçların trafiğe çıkmasını yasakladı.

Yurt içinde kapasite kullanım oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi verileri takip edilecek.Yurt dışında Almanya Ifo, ABD S&P Case Shiller konut fiyatları verileri önce çıkıyor.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “İyi bir anlaşmaya varmak için gerek görülürse ABD ile doğrudan görüşebiliriz” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, gerekmesi halinde Ukrayna’ya konuşlandırmak üzere 8 bin 500 askerin teyakkuza geçirildiğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim hakkında, “Ukrayna işgal edilirse yeni bir Çeçenistan vakası ortaya çıkabilir” dedi.

Almanya’da sanayiciler, Kovid-19’un Omikron varyantının Çin’de yayılması durumunda Alman şirketler için ciddi olumsuz sonuçları olabileceğini ve fiyat artışlarını tetikleyebileceğini belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, ABD’li tüketicilerin 2022’de aylık harcamalarının Kovid-19 salgını öncesi seviyelerin üzerine çıkmasını beklediğini bildirdi.

Kripto para birimi Bitcoin, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artması ve ABD Merkez Bankasının (Fed) para politikasında daha hızlı sıkılaşmaya gideceği beklentileriyle “Temmuz 2021’den bu yana kaydedilen en düşük seviye”ye geriledi.

Güney Kore ekonomisi 2022 yılının son çeyrek döneminde tahminlerin üzerinde büyüme gösterdi.

Avustralya’da 2021 yılı son çeyrek döneminde tüketici fiyatları piyasa tahminlerinin üzerinde artış gösterdi. Böylece 10 yıldan uzun bir süre sonra ilk faiz artışı için sinyal gelmiş oldu.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu