Gündem

Soykırımı Bursa’dan takip eden Filistinliler feryat etti

BURSA (İGFA) – Sivil katliamının durdurulması yönünde dünyadan yükselen çağrılara rağmen İsrail güçleri, günlerdir ayrım yapmadan Gazze’yi bombalamaya devam ediyor. Bebek, çocuk, kadın demeden dünyanın gözü önünde tarihin en büyük katliamlarından birini yapan İsrail, 5 binden fazla insanı öldürürken, 15 binden fazla insanın da yaralanmasına sebep oldu.

Amerika ve Avrupa’nın desteğini alarak soykırım suçu işleyen İsrail, hastane, konut, cami, kilise, pazar yeri ayırt etmeksizin Gazze’ye bomba yağdırmaya devam ediyor. Dünya genelinde vatandaşlar nezdinde tepkiler çığ gibi büyürken, kan ve gözyaşı ile yoğrulan topraklardan binlerce kilometre uzaktaki Bursa’daki Filistin Evi Derneği’nde de bölgedeki gelişmeler an be an takip ediliyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Filistin Evi Derneği’ni ziyaret ederek yakınları şehit edilen Filistinlilere taziyede bulundu. Türk ve Filistin bayraklarıyla donatılan dernek binasında, şehitler için dualar okundu.

Filistin halkına çok geçmiş olsun dileklerini ileterek baş sağlığı dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Gazze’de yaşanan insanlık dramının dünyanın neresinde olursa olsun kabul edilemeyeceğini vurguladı. Filistin Devleti’ni tanımadan ve Doğu Kudüs’ün başkenti ilan edilmeden kalıcı çözümün elde edilemeyeceğini kaydeden Başkan Aktaş, “Bunların gözü dönmüş. Kadın, çocuk, cami, hastane, pazar yeri, mülteci kampı her yeri vuruyorlar. ‘İki tane fok balığı buzullarda mahsur kaldı diye’ dünyayı ayağa kaldıranların hepsi sessiz. Hastanedeki patlamayla alakalı sanki teknik bir arıza varmış da bir patlama olmuş, hatta bunu Filistinliler kendileri yapmış gibi bir açıklama yaptılar. Dünya basını da bunu böyle geçti. Müslüman dünyası maalesef genel anlamda konuyla alakalı sessiz. Son günlerde ortaya tepkiler konmaya başlandı ama liderler çok sessiz” dedi.

KALICI ÇÖZÜM GETİRİLMELİ

Hiçbir Müslümanın hangi dine mensup olursa olsun masum bir vatandaşa işkence yapmayacağını kaydeden Başkan Aktaş, “İsrail ise acımasızca saldırılarını sürdürüyor. Hepimiz biliyoruz ki onların derdi Müslümanlar. Bu yapılan hamlenin Müslümanlara yapıldığını biliyoruz. Zaten içimizi yaralayan da İslam dünyasının gerekli reaksiyonu göstermemesidir. İnşallah en kısa zamanda bu katliam, bu acı dursun ve kalıcı bir çözüm getirilsin. Acı büyük. Ne konuşursak konuşalım şehit edilen çocukları, kadınları, insanları geri getiremeyiz. Bizler 85 milyon nüfuslu bir ülkeyiz. Zor bir coğrafyada yaşıyoruz. 3 tarafımız denizlerle, 4 tarafımız sorunlu ülkelerle çevrili. Bunun büyük bir oyun olduğunu bilmeliyiz. Bu oyunu Türkiye görüyor. Cumhurbaşkanımızın iliklerine kadar bu sorunu hissettiğine eminim ve şahidim” diye konuştu.

“CENNET, BİZE SİNA’DAN DAHA YAKIN”

Bursa Filistin Evi Derneği Başkanı Muhammed Alyazı ise, İsrail’in sadece bir gecede 350 hedefi vurduğunu ve 400 Müslümanın o gece şehit olduğunu ifade etti. İsrail’in kullandığı bütün roket, silah ve uçakların Amerika tarafından gönderildiğini anlatan Alyazı, İsrail ve Amerika’nın ortaklaşa Gazze’de Müslümanlarla savaştığını dile getirdi. Gazze’deki acının çok büyük olduğunu, şehit ve yaralı sayısının çok fazla olduğunu söyleyen Alyazı, “Tüm bunlara rağmen Gazze’de moralimiz çok yüksek. Dünyadan sadece iki şey istiyoruz. Dua ve destek. Filistinliler tüm katliama rağmen Gazze’den çıkmayacaktır. Filistinliler, ‘Cennet, bize Sina’dan ve başka ülkeden daha yakındır’ diyor. O yüzden Gazze’de ya şehadet ya da zafer elde edeceğiz. İsrail tarafından atılan fosfor bombası yapılanların yanında çok küçük bir şey. Hastaneleri, okulları, sivilleri, çocukları vurdular. Çocukların savaşla ne ilgisi olabilirdi? Gazze’de yapılanlar, Filistinliler tarafından tek tek kaydediliyor. İnşallah İsrail’e karşı katliam ve soykırım sebebiyle büyük bir dava açacaklardır” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -