Sponsorlu Bağlantılar

Tavi Ameliyatı

Şükrü Akyüz

Stentler, yapılarına ve kanal varlığına göre metal veya plastikten yapılan örgü tüplere verilen isimdir. Ayrıca taş veya tümör gibi oluşumlar sonucu vücut sıvılarının girdiği safra kanalları ve idrar yollarının açılması, kan pıhtıları ile tıkanan damarların açıklığının geri kazandırılması için de kullanılabilir. transplantasyon olarak hazırlanabilir. Stentler, kullanılan tür ve malzemeye bağlı olarak vücutta geçici veya kalıcı olarak kalabilir. Stentin dayanıklılığı ve etkinliği için kullanım yerine göre medikal tedavi gerekebilir.

Stent neden kullanılır?

Stentlerin temel amacı, üst üste binen dokularda engelsiz sıvı akışına izin vermektir. Buna göre klinikte en sık damar plakları nedeniyle daralmış kan damarlarının yeniden açılması için kullanılmaktadır. Ateroskleroz sonucu plak gelişerek kalbin koroner arterleri daralabilir ve kan desteği alamayan kalp dokusu zamanla hasarlanarak kalp krizine zemin hazırlayabilir. Stent sayesinde plaklar çıkarılır ve damarların açıklığı tekrar sağlanır ve stenti kalıcı kılarak bu deliği kurtarmaya çalışırlar.

Stent nasıl uygulanır?

Kalbe stent nasıl takılır sorusu en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. Hastalar stent işleminden 8 saat önce yemek yememelidir. Ancak başta antikoagülanlar olmak üzere kanamanın durmasını zorlaştıran ilaçlar ameliyattan önce iptal edilir. Hastalardan ameliyat öncesi dönemde sigara ve alkol kullanmamaları, soğuk algınlığı gibi enfeksiyonları hemen doktora bildirmeleri ve diğer hastalıklarla ilgili tedavilerde doktorun talimatlarına uymaları istenir. Stent yerleştirme prosedürü çok agresif bir operasyon değildir ve özel görüntüleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilir. İşlem öncesi kasıktaki ana damar yapıları belirlenir. Sönmüş balonun etrafına sarılan stent, kasık damarından karşılık gelen kalp damarına yönlendirilerek uygun konuma yerleştirilir. Stent, balon şişirilerek açılır, ardından balon söndürülür ve çıkarılır. İşlem sonrası müdahale bölgesi dikilir ve basınçlı bandaj uygulanır. Benzer şekilde damar dışı yapılara yerleştirilen stentlerde de ilgili bölgenin röntgen görüntüsü ışığında vücut dışına doğru yönlendirilen kateterler vasıtasıyla stent istenilen bölgeye konumlandırılır.

Stent sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Hastalarda stent kullanma kararı hekime danışılarak verilmelidir. Hastanın mevcut sağlık sorunu ve stent uygulaması sonrası gelişebilecek komplikasyonlar birlikte değerlendirilmeli, hastaya fayda sağlayacak işlem hekim onayı ile ve dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hastanın anestezi hassasiyeti veya kanama eğilimi gibi sağlık sorunları varsa işlem öncesi doktor gerekli önlemleri alacaktır. İşlem sonrası özellikle IV stentlerde damar yolunun yeniden daralmasını veya pıhtılaşma yoluyla tıkanmasını önlemek için sürekli veya uzun süreli alınması gereken kan sulandırıcılar (antikoagülanlar) kullanılır. tedavi gerekebilir. Ameliyattan sonra hastalar ağır egzersiz yapmamalı, vücutlarını yormamalı ve sigara içmemelidir. Stent mi bypass mı sorusunun cevabı için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -