Spor

TFF’den ceza yağmuru

TFF lisans alamayan takımlara ek süre tanımıştı. Verilen süre bugün doldu. TFF Kulüp Lisans Kurulu, eksiklerini tamamlayamayan Kayserispor’a ve 1. Lig’den 4 ve 2. Lig’den 5 takıma üçer puan silme cezası verdi. 1. Lig’de mücadele eden Denizlispor, Altay, Erzurumspor ve Yeni Malatyaspor’a verilen sürelerde eksiklerini tamamlamaması nedeniyle 3 puan cezası aldı.

TFF’nin yayınladığı Kulüp Lisans ve Financial Fair Play Talimatı’na göre takım harcama limiti yüzde 5 aşılırsa ihtar, yüzde 6-10 oranında aşılırsa kadro sınırlaması, yüzde 11-15 oranında aşılırsa transfer yasağı cezası veriliyor. Limitler yüzde 16-20 oranında aşılırsa 1, yüzde 21 -25 aşılırsa 2, yüzde 26’nın üzerinde aşılması durumunda 3 puan silme cezası veriliyor. Puan silmenin yanı sıra ek olarak transfer yasağı, kadro sınırlaması ve para cezası yaptırımlarından biri veya birkaçı uygulanabiliyor.

TÜM KRİTERLER İNCELENDİ

TFF’nin Kulüp Lisans Kurulu, Ulusal Kulüp Lisans Sistemi; Spor Toto Süper Lig, Spor Toto 1. Lig ve TFF 2. Lig’deki kulüplerin yapmış olduğu başvuruları, sportif, altyapı, personel-idari, hukuki ve hali kriterlere göre inceledi.

13’Ü UEFA, 48’İ ULUSAL LİSANS ALDI

Böylece 2022-2023 sezonu kulüp lisans ve finansal fair play süreci tamamlanırken, en üst 3 ligde yer alan kulüplerden 13’ü UEFA, 48’i ulusal lisans aldı. Ayrıca, Kadınlar Süper Ligi’nde yer alan kulüplerden 6’sı UEFA lisansı aldı.

KAYSERİSPOR LİSANS ALAMAMIŞTI

TFF’den lisans alamayan Kayserispor’da Berna Gözbaşı görevini Ali Çamlı’ya devretmişti. Öte yandan Süper Lig’den başka takımların da topun ağzında olduğu ifade ediliyor.

TFF’nin üç puan silme cezası verdiği kulüpler:

Süper Lig: Kayserispor

1. Lig: Denizlispor, Altay, Erzurumspor FK ve Yeni Malatyaspor

2. Lig: Bayburt Özel İdare Spor, Balıkesirspor, Menemen FK, Serik Belediyespor ve Somaspor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -