Gündem

Yurt içinde büyüme rakamları ve kur cephesindeki fiyatlamalar ön planda

Piyasa Gündemi

Cuma akşamı S&P Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin herhangi bir güncelleme yapmadı. S&P’nin bir sonraki değerlendirme tarihi 22 Ekim’de. Bugün ABD ve İngiltere’de piyasalar kapalı olacak. İçeride ise ilk çeyreğe ilişkin büyüme rakamı açıklanacak. AA Finans Büyüme Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 1. çeyrekte yüzde 6,4 büyümesini bekliyor. (Gedik Yatırım: %6,7)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
•    10:00 Türkiye – 1. Çeyrek GSYİH Önem: Yüksek
•    15:00 Almanya – TÜFE Önem: Yüksek 
 

BIST-100 Güne Başlangıç

Endeks geçtiğimiz hafta pazartesi gününden başlayarak bir gün yükseliş bir gün düşüş şeklinde seriyi devam ettirerek haftanın son gününü yükselişle 1422 seviyesinden tamamladı. Hafta içinde iç dinamiklerin fiyatlamada ön plana çıktığını gördük. Cuma günü geneli sınırlı da olsa olumlu seyreden bir yurtdışı piyasa görünümü vardı. Bugün ise görünüm biraz daha karışık. Bugün spot piyasası kapalı olacak ABD endekslerinin vadelileri yataya yakın seyrederken, Asya’da karışık bir tablo hakim. Avrupa’da ise güne sınırlı kayıplarla başlanması bekleniyor. Cuma günü Dolar/TL yurtiçi piyasaların kapanış saatinde 8,57 civarında bulunuyordu. Bu sabah 08:30 itibariyle de spot kur bu seviyeye yakın seyrediyor. Bu görünüm altında endeksin güne yataya yakın karışık bir açılış yapmasını bekliyoruz.      

BIST-100 Strateji

BIST 100’de geçtiğimiz hafta 1.462 seviyesinin geçilememesi teknik baskının artmasına neden oldu ve hafta içinde yaşanan kırılma ile 1.392 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşandı. Endekste haftanın son bölümündeki kapanışların 1.415 seviyesinin üzerinde gerçekleşmesi, teknik baskının artmasını engelleyen unsur oldu. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece 1.430 – 1.445 bölgesi dengelenme için takip edilecektir. Bu bölgenin üzerinde ise 1.462 seviyesi kritik olmaya devam ediyor. Burası aşılamadığı sürece yükselişlere temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Aşağıda ise endeksin yeniden 1.415 kapanışlar yapması teknik baskının şiddetlenerek kısa vade için ilk kritik destek olarak takip ettiğimiz 1.390 civarının yeniden test edilmesine neden olabilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu