Gündem

Yurtdışında tepki hareketi

ABD vadeliler ve Asya piyasalarında bugün ABD açıklanacak enflasyon verileri öncesinde tepki yükselişi görmekteyiz. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,45, Japon Nikkei %0,3 değer kazandı. Çin’de ise , Nisan ayında üretici fiyatlarının bir yıl içinde en düşük hızda artmasının ardından %1,5 yükselişte olduğunu görmekteyiz. Geçen hafta Fed, gecelik borç verme faizini yarım puan artırmış ve Başkan Powell, ABD merkez bankasının yaklaşan politika toplantılarında bu tür iki faiz artırımının daha muhtemel olduğunu söylemişti. Piyasalarda ise Fed’in bir toplantıda 75 baz puanlık devasa bir artışa gitmesi gerekeceği yönünde spekülasyonlar dolanmaya devam ediyor. Bu gelişme/beklenti ise ABD Hazine getirilerini daha da yükseltti ve doları destekledi. Bakalım bügün açıklanacak enflasyon verisi , piyasaları yılın ilerleyen aylarında Fon oranında 75 puanlık bir artış için fiyatlandırmayı artırmaya teşvik edecek ve doları destekleyecek mi? ABD gösterge 10 yıllık tahvil getirisi, %2,9869 seviyesinde sabit Eğrinin ön ucunda, genellikle Fed faiz görünümünü yansıtan ABD iki yıllık getirisi, %2,68 ile çok az değişti. Spot altın düşmeye devam dedi ve %0,1 gerileme ile ons başına 1836,6$’da . Yurt içinde, Ramazan bayramı nedeniyle yayımlanmayan TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri, TCMB haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek. Yurtdışında ise ; Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’nın konuşması, ABD’de Nisan ayına ilişkin tüketici fiyatları endeksi ki Mart ayında yıllık %8,5 artış gösteren enflasyonun , bu kez hız kesmesi ve aylık % 0,2 artışla, yıllık % 8,1’e inmesi bekleniyor. Ardından DoE petrol ve petrol ürünleri stokları, Hazine bütçe dengesi ve ABD Hazinesi’nin 10 yıllık tahvil ihalesi ki önceki 10 yıllık ihalede fonlama faiz % 2,72’ye kadar çıkmıştı, takibimizde olacak.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Nisan ayında Çin’de tüketici enflasyonu yüksek gıda fiyatlarının etkisi ile hızlandı. Nisan ayında tüketici fiyat endeksi geçen ılın aynı dönemine göre yüzde 2,1 arttı. Ocak-Nisan döneminde ise tüketici fiyat endeksi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,4 arttı,

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed’in hedefin üç katına çıkan enflasyonu aşağı getirmek için çabalarının ABD ekonomisinde kargaşaya neden olacağını, ancak politika yapıcıların planlarına sadık kalmaları gerektiğini, Fed’in faiz artırımlarını azaltmayı, durdurmayı değerlendirmesi için öncelikle enflasyonun “ikna edici” bir yavaşlama göstermesi gerektiğini söyledi

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, Joe Biden’ın 29 Nisan’da Kongre’ye sunduğu 33 milyar dolarlık yardım paketi talebini oyladı. Fon miktarı 40 milyar dolara yükseltilirken yardım paketi talebi, 57 vekilin “hayır” oyuna karşı 368 vekilin “evet” oyu ile kabul edildi. Söz konusu fonun büyük çoğunluğu Ukrayna’ya savunma yardımına ayrılacak. Paketin resmileşmesi için Senato’nun onayını alması, daha sonra da ABD Başkanı Joe Biden’ın onayına sunulması gerekiyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Trump döneminde Çin mallarına karşı uygulamaya konan gümrük tarifelerinin düşürülmesi konusunu tartışmaya devam ettiklerini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, ECB’nin para politikası yaklaşımını “çok geçmeden” normalleştirmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, Rus şirketlerindeki hisselerini mümkün olan en çabuk şekilde elden çıkaracaklarını söyledi.

Kredi Garanti Kurumlarına sağlanan Hazine değişikliğine yönelik mevzuatta reeskont kredileri ve KOBİ’lerle ilgili düzenleme yapıldı. Düzenlemeye göre reeskont kredilerinde asgari 6 ay vade şartı aranmayacak. Düzenlemede bireysel ve işletme kredilerinin vadesi asgari 6 ay, anapara ödemesiz dönemi en fazla 1 yıl olmak üzere azami 5 yıl olarak uygulanıyordu. Bunun yanında Bakanlık tarafından belirlenen kefalet limitlerinde de düzenleme yapıldı. Bakanlık tarafından belirlenen kefalet limitleri KOBİ’ler için 35 milyon TL’den 100 milyon TL’ye, KOBİ tanımı dışında kalan tüzel kişiler için ise 250 milyon TL’den 350 milyon TL’ye yükseltildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre, finansman şirketlerine Türk lirası yükümlülükler için zorunlu karşılık oranları 13 Mayıs tarihi de dahil olmak üzere hesaplama tarihine kadar yüzde 0 olarak uygulanacak. Bununla birlikte yabancı para yükümlülükler için zorunlu karşılık oranları 13 Mayıs tarihi dahil olmak üzere hesaplama tarihine kadar yüzde 0, 23 Aralık 2022 tarihi dahil olmak üzere hesaplama tarihine kadar yüzde 3 olacak.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -