Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Tepki alımlarının desteğinde volatil seyir izlenen günü artıda tamamladı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, seans başında yaşanan sert düşüşün sonrasında kapanışa doğru öne çıkan tepki alımlarının desteğinde alıcılı seyirle kapandı. Fed’in faiz artırımına başlayana kadar yüksek kalması beklenen volatilitenin, dün ABD seçimleri ve Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilen aşıların etkinliğinin sonuçlarının açıklandığı Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyelere çıktığı takip edildi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,77 seviyesinde dengelenmeye çalışırken, VIX endeksi 30 seviyesine yaklaştı. Gün içinde %3’ü aşan değer kayıplarına sahne olan Dow Jones endeksi kapanışa doğru yoğunlaşan alımlarla altı günlük düşüş döngüsünü sonlandırarak %0,29 artışla 34.364,50 seviyesinden kapandı. S&P 500 endeksi de gün içinde yaşadığı %4’lük düşüş sonrası %0,28 değer kazancıyla 4.410,13 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi de %5’e varan düşüş sonrası %0,63 artışla 13.855,10 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında, jeopolitik riskler ve artan enflasyon baskıları nedeniyle satıcılı seyir hakim. Avustralya’da açıklanan enflasyon verisine göre ülkede enflasyon dördüncü çeyrekte % 1,3 olarak gerçekleşti. Tüm yıl içinse enflasyon %3,5 oldu. Bu çerçevede ülkede fiyat artışlarının 2014 yılından bu yana en yüksek seviyede gerçekleştiği görülüyor. Bu arada, Singapur merkez bankası, küresel talep toparlanır ve arz yönlü aksaklıklar devam ederken artan fiyatlara yanıt olarak bugün para politikasını sıkılaştırdı. Para politikasını yönetmek için döviz kurunu kullanan Singapur Merkez Bankası politika bandının değerlenme oranını biraz artıracağını söyledi. Söz konusu gelişmenin ardından Singapur doları ABD doları karşısında güçlenerek 1.3436’da işlem görürken, Straits Times Endeksi %1,1 geriledi. ABD vadeliler cephesinde de bu sabah satıcılı seyrin devam ettiğini gözlemliyoruz . Bugün yurt dışında ABD’de Conference Board tüketici güveni ve Richmond Fed imalat endeksi verileri takip edilecek. CB tüketici güveni Ocak ayı verisinin aylık bazda 4 puan düşüşle 111.8 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Richmond Fed imalat endeksinin de aylık bazda 2 puan düşüşle 14 seviyesine gerilemesi tahmin ediliyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de yeni konut satışları verisine ek olarak Ocak ayı FOMC toplantısı takip edilecek. Aralık ayı verisinin aylık bazda %2,2 puan artışla 760K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Ocak ayı FOMC toplantısında ise federal fonlama faizinde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Ancak bilanço küçültülmesi konusunda adımlar atılabilir.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -