Gündem

Tarihi ziyaret 5 yaşında: Meydan okumalara rağmen yola devam

Çin’in 2013 yılında kamuoyuna duyurduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi, dünya düzeni n değiştirmeye aday bir denklemi beraberinde getirdi. Şimdiye değin 150’ye yakın üyenin anlayış birliği metinlerine imza attığı Kuşak ve Yok İnisiyatifi’nin katılımcıları arasında Türkiye de yer alıyor. Ankara yönetimi Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin ilan edildiği 2013’te süreçte yerini almak için harekete geçse de 2017 yılı özel bir önem taşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 sene önce Beijing’de düzenlenen Kuşak ve Yol Forumu’nda yaptığı konuşmada Çin ve Türkiye arasındaki “kazan-kazan” iş birliğinin önemine dikkat çekerken, aralarında ortak finansal mekanizmaların kurulmasının da yer aldığı bir dizi önemi teklifte bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kuşak ve Yol Forumu’nda Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte konuşma yapan üç liderden biri olması Türkiye’ye verilen siyasi önemin göstergesi olarak batı basınında yer aldı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Diren Doğan, CRI Türk için yaptığı değerlendirmede Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin küresel çapta dikkat çektiğini belirterek “Bunun temel sebebi böylesine büyük bir payı tüm aktörlerin almak istemesiydi.” dedi. Kuşak ve Yol’un sadece ticaret değil aynı zamanda politik ve kültürel bir çerçevesi olduğunun altını çizen Öğretim Görevlisi Diren Doğan, Türkiye’nin Orta Koridor’da yer alması nedeniyle özel beklenti içinde olduğunu söyledi.

ÇOK YÖNLÜDİPLOMASİ DEVAM EDECEK

Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Türkiye ayağının kimi meydan okumalara maruz kaldığını belirten Doğan, iki temel unsura dikkat çekti. Son yapılan NATO toplantısında Çin’in bir meydan okuma olarak ele alınmasını ve Orta Koridor’un ticaret hacimlerine istenilen düzeyde yansımayışını “iki meydan okuma” olarak tanımlayan Doğan, tüm bunlara karşın sürecin devam ettiğini kaydetti.

Türkiye’nin ilan Yeniden Asya açılımında Kuşak ve Yol İnisiyatfi’nin önemli bir merkez olduğunu ifade eden Doğan, Ukrayna krizi sonrasında Orta Koridor’un öneminin artabileceği öngörüsünde bulundu. Akademisyen Diren Doğan ayrıca Türkiye’nin izlediği denge politikası ve çok yönlü diplomasinin Kuşak ve Yol bağlamında devam edeceğini aktardı.

Kuşak ve Yol Forumu’nun 7. yılının ele alındığı öze söyleşinin tamamını takipçilerimizin dikkatine sunuyoruz.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu-Gökhun Göçmen
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Betkom - Tipobet Giriş Sahabet Sahabet
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -